Wyższe kary za brak maseczki w przestrzeni publicznej. Surowe przepisy weszły w życie

maseczki pasażerowie
Zdjęcie ilustracyjne | fot. pixabay

Od poniedziałku za brak nałożonej maseczki na twarzy w przestrzeni publicznej możemy otrzymać większy mandat. Wynika to z ustawy antycovidowej, która weszła w życie.

1000 zł za brak maseczki

Ważne zmiany w kwestii obowiązku noszenia maseczek w przestrzeni publicznej. Od poniedziałku, 30.11.2020 obowiązuje ustawa antycovidowa. Zapisano w niej punkt mówiący o obowiązku zakrywania ust i nosa także na świeżym powietrzu, a za niedostosowanie się do tych przepisów grożą nam surowsze kary – wysokość mandatu wzrosła z 500 do maksymalnie 1000 złotych.

Taki mandat może wystawić nie tylko policja, ale i straż miejska, czy straż ochrony kolei. Policja może też skierować sprawę do sanepidu, a ten może nakładać kary administracyjne. WAŻNE! Wraz z opublikowaną ustawą covidową przez pomyłkę usunięto przepis umożliwiający nakładanie kar przez sanepid za łamanie obostrzeń. O tym pisaliśmy tutaj.

Nowe przepisy określają też jednoznacznie, że pracownik sklepu ma prawo odmówić obsługi klienta, który nie ma zakrytego nosa i ust.

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. Wykroczeniem nie będzie natomiast nieprzestrzeganie zakazów, nakazów, ograniczeń lub obowiązków wydanych na podstawie przepisów ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi przez osoby chore i podejrzane o zachorowanie. Tym samym osoba chora, która nie nosi maski, nie popełnia wykroczenia z art. 116!
    Zapytacie, jak to możliwe? To właśnie przez zmianę, którą wprowadzono. Do tej pory ostatnia część par. 1 brzmiała: nie przestrzega nakazów lub zakazów zawartych w przepisach o zapobieganiu tym chorobom lub o ich zwalczaniu albo nie przestrzega wskazań lub zarządzeń leczniczych wydanych na podstawie tych przepisów przez organy służby zdrowia, podlega karze grzywny albo karze nagany, a więc przepis dotyczył również rozporządzeń Ministerstwa Zdrowia. Teraz już nie dotyczy 🙂

    Dodany par. 1a, który z założenia ma obejmować wszystkie osoby, również zdrowe, odnosi się wyłącznie do przepisów ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. Powiela więc istniejące już przepisy, np. karę grzywny za niezgłoszenie NOPu przez lekarza (art. 52 pkt 3 w zw. z art. 21 ust. 1) czy karę grzywny za nieprzeciwdziałanie szerzeniu się zakażeń szpitalnych (art. 50 pkt 3 w zw. z art. 14 ust. 1 i 2). Pozostałe zasady dotyczą osób chorych i podejrzanych (co zostało już ujęte w par. 1) albo są delegowane na inne organy (decyzje i rozporządzenia).
    Nakaz zakrywania ust i nosa nie został określony w przepisach o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, ale Rada Ministrów może dopiero ustanowić taki nakaz w rozporządzeniu wydanym na podstawie przepisów ustawy. Zatem osoba zdrowa, która nie nosi maski, również nie popełnia wykroczenia z art. 116!