Wyższe kary sposobem na piratów?

Nowy taryfikator mandatów sprawił że coraz więcej kierowców zdjęło nogę z gazu, jednak w naszym województwie z prawem jazdy pożegnało się już 29 uczestników ruchu drogowego.

Nowe przepisy które weszły tydzień temu w życie, sprawiają że kierowcy jeżdżą wolniej. W kraju uprawnienia straciło już 695 kierowców, a wszystko za sprawą przekroczenia prędkości w terenie zabudowanym o 50 km/h.

Uważać na nowe przepisy muszą zwłaszcza kierowcy zawodowi, dla których trzy miesiące bez pracy może się okazać zawodową katastrofą. Na trzy miesiące utraci prawo jazdy również kierowca, który zechce przewozić co najmniej o dwie osoby więcej niż zezwala na to wpis w dowodzie rejestracyjnym. Prowadzenie pojazdu bez uprawnień, które do tej pory było wykroczeniem po nowelizacji ustawy stało się przestępstwem.

Jeżeli kierowcy zabrano już prawo jazdy na trzy miesiące, a nadal będzie jeździł samochodem, to trzymiesięczny okres będzie przedłużony do 6 miesięcy. Jednak jeśli kierowca w tym czasie i tak zdecyduje się wsiąść „za kółko”, starosta wyda decyzję o cofnięciu uprawnień do kierowania pojazdem. Aby je odzyskać, trzeba będzie spełnić wszystkie wymagania stawiane osobom, które po raz pierwszy ubiegają się o prawo jazdy.

Nowe przepisy także dotyczą pijanych kierowców, Jeśli wypadek zostanie spowodowany po pijanemu, sprawca automatycznie będzie musiał zapłacić na rzecz poszkodowanych. Kwota nie może być niższa niż 10 tysięcy złotych.

 Fot. policja.pl. 

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.