Surowe kary dla kierowców łamiących przepisy przegłosowane. Nawet do 30 tys. złotych

mandat karny kierowca właściciel
Zdjęcie ilustracyjne | fot. shutterstock

Sejm uchwalił nowelizację zaostrzającą kary dla sprawców wykroczeń drogowych. Regulacja podwyższa maksymalną wysokość grzywny do 30 tys. zł.

Wyższe mandaty przegłosowane przez Sejm

Za przyjęciem nowelizacji ustawy Prawa o ruchu drogowym głosowało 390 posłów, 18 było przeciw, a 27 wstrzymało się od głosu. Nowelizacja przepisów zakłada podwyższenie maksymalnej wysokości grzywny z 5 do 30 tys. zł oraz zwiększenie wysokości grzywny, którą nałożyć można w postępowaniu mandatowym – do 5 tys. zł, a w przypadku zbiegu wykroczeń – do 6 tys. zł.

Do katalogu wykroczeń zagrożonych grzywną do 30 tys. zł dodano wykroczenie polegające na niewskazaniu na żądanie uprawnionego organu, komu powierzono pojazd do kierowania w określonym czasie. Ma to być bat na właścicieli samochodów, którzy w przypadku otrzymania zdjęcia z fotoradaru nie kwapią się do udzielenia informacji urzędnikom.

Kierowca za niezachowanie należytej ostrożności, spowodowanie zagrożenia w stanie po użyciu alkoholu lub nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na pasach musi liczyć się z grzywną 3 tys. zł. Przekroczenie prędkości o ponad 30 km/h w terenie zabudowanym lub po za nim będzie zagrożone mandatem w wysokości do 800 zł – wcześniej proponowano 1,5 tys. zł.

Wprowadzony zostanie również mechanizm uzależniający usunięcie punktów karnych od uregulowania mandatu. Zgromadzone przez kierowcę punkty karne będą kasowane dopiero po upływie dwóch lat od dnia zapłaty grzywny, a nie od momentu jej przyznania. Od ilości posiadanych punktów karnych ma być uzależniona również wysokość składki OC.

Po zmianach za naruszenie przepisów ruchu drogowego kierowca będzie mógł dostać nawet 15 punktów karnych, obecnie maksymalna liczba punktów za niektóre wykroczenia to 10. Zmianą jest również zniesienie szkoleń, po odbyciu których liczba punktów otrzymanych przez kierowcę ulegała zmniejszeniu.

Prostsze ma być również uzyskanie renty, która będzie wypłacana osobom najbliższym ofiary wypadku drogowego przez sprawcę umyślnego przestępstwa ze skutkiem śmiertelnym.

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. Dotyczy to także posłów ?? Skończy się wykorzystywanie sygnałów i dźwięków w rządowych samochodach?? Jakim prawem z tego korzystają…. Kim oni są niby…