Wyż Oliver nad Polską. IMGW ostrzega przed bardzo wysokim ciśnieniem

ból głowy
Ból głowy | fot. Adobe Stock

Nad Polskę napływa wyż Oliver, który przyniesie bardzo wysokie ciśnienie atmosferyczne. Najnowsze prognozy wskazują na rozbudowę ośrodka wysokiego ciśnienia, który w najbliższy weekend 19-20 marca przyniesie w Polsce wzrost ciśnienia do około 1049-1051 hPa.

IMGW zapowiada wzrost ciśnienia

Pogodę w Polsce w kolejnych dniach będzie kształtował Wyż Oliver, ale już od niemal 3 tygodni nad naszym krajem utrzymują się wyższe wartości ciśnienia atmosferycznego. Największe międzydobowe zmiany wartości – nawet 13 hPa – wystąpią ze środy na czwartek w centralnej i wschodniej Polsce.

„W kolejnych dniach obserwować będziemy dalszy, ale już mniej wyraźny i wolniejszy, wzrost ciśnienia atmosferycznego, wg modeli nawet do 1050 hPa w sobotę rano w północnej części Polski. Są to wielkości odniesione do poziomu morza, co oznacza, że np. mieszkańcy Krakowa zobaczą na swoich barometrach maksymalnie około 1014 hPa” – czytamy w komunikacie IMGW.

Dotychczasowo maksymalne ciśnienie atmosferyczne w Polsce zanotowano w grudniu 1997 roku w Suwałkach – 1054,4 hPa. Ten rekord nie zostanie pobity, ale w kolejnych dniach może zostać pobity rekord najwyższego ciśnienia w marcu od przynajmniej 1951 roku. Absolutny rekord świata wynosi 1094 hPa – padł w Mongolii w grudniu 2020 roku.

Co jest przyczyną pojawienia się tak wysokiego ciśnienia w Polsce?

W chłodnej porze roku nad wychłodzonymi kontynentami gęste, zimne powietrza osiada przy ziemi. Wówczas dochodzi do powstania układów wysokiego ciśnienia. Tak jest i w tym przypadku.

W którym regionie Polski ciśnienie będzie największe?

Najwyższe wartości ciśnienia atmosferycznego będą w najbliższych dniach utrzymywać się w północnej części kraju – szczególnie nad północno-wschodnią Polską i na wschodnich krańcach Podlasia, gdzie na pogodę silnie oddziaływał będzie wyż Oliwer znad zachodniej Rosji. Tam w piątkowym poranek prognozujemy około 1044 hPa. W ciągu dnia centrum wyżu przemieści się w okolice Danii, a później południowej Szwecji, przez co najwyższe wartości ciśnienia w Polsce notowane będą w tym czasie na północnym zachodzie.

„Z kolei w weekend wysokie ciśnienie prognozujemy na północy (1048-1050 hPa) i północnym wschodzie. W przyszłym tygodniu wyż nieco osłabnie, najwyższe ciśnienie utrzyma się na północnym wschodzie Polski (ok. 1038 hPa). Podane wartości dotyczą ciśnienia zredukowanego do poziomu morza” – informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Jak wysokie ciśnienie wpływa na samopoczucie człowieka?

Okresowe zmiany ciśnienia atmosferycznego mogą powodować szereg nieprzyjemnych efektów w organizmie człowieka. W uchu środkowym dochodzi do okresowego sprężania bądź rozprężania powietrza, co skutkuje odczuciem ucisku, kłucia lub dzwonienia w uszach. U meteoropatów takie impulsy mogą powodować drażliwość, a u osób szczególnie wrażliwych prowadzić do migren i innych bóli o podłożu neurologicznym.

Niestety przyczyny powstawania migren nie są do końca znane, więc trudno oszacować czy i jak zmiany pogody wpłyną na samopoczucie poszczególnych osób. Pomocna przy ograniczaniu migreny jest m.in. tlenoterapia w komorach normobarycznych. Dobre natlenienie tkanek sprzyja procesom ich regeneracji, efektywna respiracja ma również korzystny wpływ na poprawę krążenia w organizmie (lepsze przenikanie tlenu do komórek ciała). W komorach takich ustawia się wartość ciśnienia na poziomie 1500 mb (hPa), zdecydowanie wyższą, niż w warunkach rzeczywistych.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.