Ważny temat? Prześlij newsa!

Wystawa Glam Gargoyle „Pełzanie w siódmym niebie”

Ciepłe i bezpieczne miejsce do spania jawi się jako pewnik, coś, co jest tak oczywiste, że aż trudno sobie wyobrazić sytuację, kiedy z dnia na dzień traci się dach nad głową, a zaczyna się tułaczkę. Po wybuchu pełnoskalowej wojny w Ukrainie w wyniku inwazji rosyjskiej wiele osób musiało opuścić swoje domy. Wystawa Glam Gargoyle „Pełzanie […]

Wystawa Glam Gargoyle, Pełzanie w siódmym niebie

Glam Gargoyle, Pełzanie w siódmym niebie | materiał organizatora

Ciepłe i bezpieczne miejsce do spania jawi się jako pewnik, coś, co jest tak oczywiste, że aż trudno sobie wyobrazić sytuację, kiedy z dnia na dzień traci się dach nad głową, a zaczyna się tułaczkę. Po wybuchu pełnoskalowej wojny w Ukrainie w wyniku inwazji rosyjskiej wiele osób musiało opuścić swoje domy. Wystawa Glam Gargoyle „Pełzanie w siódmym niebie”, którą wkrótce zobaczymy, wyrosła z takiego właśnie doświadczenia.

O wystawie „Pełzanie w siódmym niebie”

Wystawa opowiada o doświadczeniu życia osoby uchodźczej. Gdy rozpoczęła się inwazja rosji (słowo „rosja” jest celowo pisane małymi literami, co wyraża polityczną decyzję osób autorskich tekstu) na Ukrainę na pełną skalę, artystka opuściła swój dom. Od tego czasu zmieniała swoje miejsce spania dwadzieścia jeden razy.

Opierając się na własnych doświadczeniach, zauważyła, że jej życie zaczęło dzielić się na okresy, które są oddzielone od siebie zmianami miejsc, w których śpi. Każda nowa podróż jest burzliwą ścieżką do krótkotrwałego miejsca spokoju. Wygodne, ciepłe i bezpieczne miejsce może przez chwilę wydawać się mirażem. Łóżko staje się materialną reprezentacją utopijnego miejsca.

Podczas jednej z naszych pierwszych rozmów z Glam poruszona została rola, którą media społecznościowe odegrały po 24 lutego 2022 r. w wysiłkach na rzecz wspierania osób z Ukrainy ubiegających się o azyl. Za profilami oferującymi „dach nad głową” lub „łóżko do spania” kryli się zwykli ludzie.

Szczególna uwaga została zwrócona przez nas na język używany przez osoby oferujące tego rodzaju wsparcie. Ukraińskie pochodzenie stało się „żetonem”, który można było wymienić na miejsce do spania. Opisujemy to jako rodzaj transakcji i pytamy, czy odnoszenie się do osoby jako „łóżka” lub oferowanie wsparcia tylko poprzez podanie liczby dostępnych łóżek odczłowiecza osobę.

Glam Gargoyle / Maria Strelchuk – multidyscyplinarna artystka i osobą fem-queer pochodząca z Berdiańska w Ukrainie. Pracuje z tematami utopii, aby podporządkować sobie codzienność. Inspiracje czerpie głównie od młodych osób radykalnych, osób działających społecznie i tych zaangażowanych w kulturę rave’ową.

Otwarcie wystawy: Wernisaż odbędzie się we wtorek, 27 czerwca, o godz. 19.00, wstęp wolny
Gdzie: Galeria Labirynt 2, ul. Grodzka 3, Lublin
Dostępność: Wystawa w przestrzeni niedostępnej dla osób z niepełnosprawnością motoryczną. Wystawa jest przyjazna sensorycznie dla osób wrażliwych na bodźce. Otwarcie tłumaczone na PJM; tłumaczenie: Marta Stępniak.
Wystawa czynna do: 23.07.2023 (wtorek–niedziela, godz. 15.00–19.00)

Najnowsze posty

Dodaj opinię

Powiadomienia
Powiadom o

Dodając opinię akceptujesz regulamin. Administratorem Twoich danych osobowych jest Grupa Spotted Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

0 opinii
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Najnowsze teksty

Najnowsze opinie:

facebook instagram pinterest twitter youtube linkedin tiktok twitch search menu close arrow-left-short arrow-right-short arrow-right-long arrow-left-long arrow-down check check