Wystawa poświęcona Emilowi Korytce – polskiemu zesłańcowi, poecie i etnografowi – zagości w Lublinie, upamiętniając 185. rocznicę śmierci bohatera, który w XIX wieku zainspirował narodowe przebudzenie Słoweńców. Korytko, choć krótko żył, wywarł ogromny wpływ na słoweńską kulturę i tożsamość. Ekspozycja przybliża jego życie, dorobek oraz zasługi, które od dekad pozostają doceniane w Słowenii, choć są mało znane w Polsce.
Emil Korytko: życie polskiego patrioty na wygnaniu
Korytko, wybitny humanista i niepodległościowiec, był zesłańcem austriackiego zaborcy, którego osadzono w Lublanie. Mimo represji aktywnie angażował się w kulturę Słoweńców, budząc ich świadomość narodową, nawiązując przyjaźnie i współpracę z kluczowymi słoweńskimi postaciami jak poeta France Prešeren. Wartości, które przekazywał, przybliżały Polskę i Słowenię, stanowiąc dziś symbol wspólnej historii obu narodów.
Dziedzictwo Emila Korytki w kulturze i historii słowenii
W Słowenii pamięć o Korytce jest stale kultywowana. Jego imię nosi jedna z ulic Lublany, a jego zasługi wspominane są w tamtejszych szkołach jako przykład oddania i niezłomności. To właśnie Korytko zainspirował powstanie wielu słoweńskich utworów patriotycznych, w tym narodowego hymnu „Zdravljica”.
Polsko-Słoweńskie więzi kulturowe w XIX i XXI wieku
Wystawa jest inicjatywą, która ma na celu przypomnienie o głębokich relacjach polsko-słoweńskich i znaczeniu Emila Korytki jako symbolu walki o tożsamość i niezależność. Partnerami projektu są Ministerstwo Spraw Zagranicznych oraz Ambasada Słowenii w Polsce, które wspierają wydarzenie, podkreślając jego znaczenie kulturowe i historyczne.
- Wystawa prezentuje spuściznę Emila Korytki, która obejmuje jego listy, wiersze i etnograficzne zapiski.
- Ekspozycja ma już za sobą pierwszą odsłonę w Warszawie, kolejna odbędzie się w Lublinie, a następna – we Wrocławiu.
- W wydarzeniu wezmą udział Minister H. Mościcka-Dendys, Ambasador Słowenii w Polsce Bojan Pograjc i Konsul Honorowy Słowenii w Lublinie Tomasz Kalinowski
- Na wystawie można zobaczyć dokumenty związane z Korytką, w tym jego korespondencję oraz rękopisy pieśni ludowych.
Czy postać Emila Korytki powinna być szerzej znana w Polsce? Podziel się swoją opinią i pomóż przywrócić pamięć o tym niezwykłym patriocie, komentując poniżej lub udostępniając artykuł!
Dodaj swój komentarz