Wyprzedzasz? Rób to z głową! Kilka rad dla mniej doświadczonych

Wyprzedzasz? Rób to z głową! Kilka rad dla mniej doświadczonych - Spotted Lublin - najnowsze wiadomości z Lublina

Wyprzedzanie to jedna z najtrudniejszych czynności wykonywanych podczas jazdy samochodem, szczególnie jeśli posiadamy mały staż za kierownicą lub samochód o małej mocy. Dlatego warto zapoznać się z kilkoma radami jak najlepiej i najbezpieczniej wykonać ten manewr.

Należy pamiętać, że według przepisów wyprzedzanie samochodu to przemieszczanie się obok uczestnika ruchu drogowego, jadącego w tym samym kierunku. W większości wypadków należy wyprzedać innych użytkowników drogi lewą stroną chyba, że wyprzedamy innego uczestnika ruchu który skręca w lewo. Możemy również wyprzedzać prawą stroną jeśli poruszamy się jezdnią z wyznaczonymi pasami ruchu.

W 2014 nieprawidłowe wyprzedzanie było przyczyną 1 539 wypadków, w wyniku których zginęły 227 osoby a 1 990 zostało rannych. Dlatego aby zminimalizować ryzyko warto zapoznać się z poniższą instrukcją:

 1. Wyprzedzając musimy upewnić się czy mamy dobrą widoczność. Dlatego nie wyprzedzamy na zakrętach, szczytach drogi.
 2. Nie siedźmy na bagażniku innego samochodu, odstęp pomiędzy samochodami musi nam zapewnić drogę na rozpędzenie.
 3. Obserwujmy pojazd przed nami (czy nie zaczął już jakiegoś manewru). Zwróćmy uwagę na kierunkowskazy. Może się okazać, że ta „zawalidroga” będzie zaraz skręcała w inną boczną drogę lub wyprzedzała inny samochód.
 4. Oceń, czy z naprzeciwka jest wystraczającą ilość miejsca do wykonania wyprzedzania, oraz czy jest miejsce dla Ciebie po wyprzedzeniu.
 5. Sprawdź czy ktoś przed tobą lub za tobą nie zaczął manewru wyprzedzania.
 6. Oceń prędkość i zredukuj bieg (w miarę możliwości).
 7. Spójrz w lusterko, włącz kierunkowskaz, a jeśli zdecydujesz się na manewr obserwuj drogę przed sobą.
 8. Wykonując ten manewr zróbmy to szybko, bezpiecznie oraz spokojnie (bez gwałtownych ruchów).
 9. Pamiętajmy o zachowaniu bezpiecznego odstępu od pojazdu wyprzedzanego.
 10. * Gdy wyprzedzamy w nocy i zrównamy się z wyprzedzanym samochodem możemy włączyć światła do jazdy drogowej/w tym czasie wyprzedzany powinien wyłączyć te światła.
 11. Wracając na swój pas pamiętaj aby włączyć kierunkowskaz.
 12. Nie zajeżdżając innym drogi.
 13. Skończ bezpiecznie manewr wyprzedzania.

Wyprzedzając, trzeba pamiętać o przepisach ruchu drogowego dla naszego i innych bezpieczeństwa. Jeśli uważasz inaczej zobacz taryfikator oraz jak szybko można stracić prawo jazdy wykonując manewr wyprzedzania niezgodnie z przepisami.

[table id=2 /]

Opracowanie: Test Auto

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.