Wyjątkowa noc spadających gwiazd. „Leonidy” już dziś w nocy patrzcie w niebo. Dziś będą najlepiej widoczne

Piękny spektakl na niebie
Deszcz Meteorów Fot. Pod Tatrami

Leonidy to fascynujące zjawisko astronomiczne na nocnym niebie. To wyjątkowy deszcz meteorów, którego maksimum zbliża się wielkimi krokami. Ich aktywność przypada na dni od 10 do 23 listopada. W tym roku maksimum aktywności osiągną dokładnie 17 listopada o godzinie 6:00.

Co to są Leonidy?

Leonidy to pozostałości z pędzącej w przestrzeni kosmicznej komety 55P/Tempel-Tuttle. Kometa ta w pobliże ziemi wróci dopiero w 2031. Leonidy, to nic innego jak jej pył, który wchodząc w atmosferę ziemską, spala się tworząc widowisko na niebie.

Meteor z konstelacji Lwa
Meteor, w tle gromada Plejady. Fot. Marcin Mariusz Mateusz Mrasek

Jak obserwować Leonidy w tym roku?

Najlepiej wybrać miejsce z ograniczonymi źródłami światła, jak obszary wiejskie czy miejsca poza miastem. Usiąść wygodnie z kubkiem herbaty lub innej rozgrzewającej mikstury i patrzeć w niebo. Zapowiada się kilku godzin seans pod gwiazdami.

W tym roku maksimum aktywności Leonidów przypada na weekend, a dodatkowym sprzyjającym czynnikiem jest wcześnie zachodzący Księżyc, który nie będzie rozświetlał nieba i będzie łatwiej je dostrzec.

Wyjątkowy Charakter Leonidów – historyczny obiekt kosmiczny

Rój Leonidów ma długą historię obserwacji, sięgającą starożytności. Co kilkanaście lat, jak np. w 1999 roku, Leonidy zachwycają nadzwyczajną intensywnością.

Gwiazdozbiory i Leonidy
Lokalizacja skąd Leonidy do nas będą przylatywały

Co ważne w roku 1833 (w Ameryce Północnej odnotowano prawie 26 700 meteorów na godzinę), teraz szacuje się, że będzie około 20 na godzinę. Mimo wszystko jest na co popatrzeć i zachęcamy do obserwacji. Ten gwiazdozbiór pojawia się późną nocą nad wschodnim horyzontem.

Artykuł powstał przy zaangażowaniu Gwiezdnego Przewodnika. Warto go śledzić — zna się na kosmosie.

FB: https://www.facebook.com/gwiezdnyprzewodnik
Instagram: https://www.instagram.com/gwiezdny_przewodnik

Podpis autora artykułu

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.