Twórcza podróż przez historię przodkiń
Warsztaty, które odbędą się 6 kwietnia w Galerii Labirynt, poświęcone będą odkrywaniu i interpretacji kobiecych historii rodzinnych poprzez sztukę. Paulina Mazurek – artystka intermedialna i fotografka – poprowadzi uczestniczki przez proces twórczy, który obejmie:
- wstęp do tematu archiwów rodzinnych i chłopskiej fotografii,
- analizę i intuicyjną interpretację przyniesionych zdjęć,
- refleksję nad symboliką przekazu międzypokoleniowego,
- stworzenie przestrzennych asamblaży z wykorzystaniem kopii zdjęć, tkanin i innych materiałów.
Organizatorzy zachęcają uczestniczki do przyniesienia rodzinnych fotografii kobiet oraz, jeśli to możliwe, tkanin związanych z domem rodzinnym. Dodatkowe materiały będą dostępne na miejscu.
Asamblaż – sztuka łączenia przeszłości i teraźniejszości
Technika asamblażu pozwala na wielowymiarową pracę z pamięcią i historią. Tworzone kolaże będą inspirowane patchworkami, które pojawiają się na wystawie „Wiano”. Każdy element – tkanina, zdjęcie czy przedmiot – stanie się nośnikiem osobistej opowieści o przodkiniach i ich wpływie na kolejne pokolenia kobiet.
– Będziemy pracować z fotografiami kobiet z naszych rodzin, opowiadając ich herstorie przez materialność zdjęć, tkanin i przedmiotów dostępnych w galerii – wyjaśnia Paulina Mazurek.
Dla kogo są warsztaty?
Warsztaty skierowane są do osób czujących się kobietami, które chcą odkryć i artystycznie wyrazić rodzinne herstorie. Zajęcia są przeznaczone dla dorosłych, a uczestniczki proszone są o przesłanie skanów zdjęć do 3 kwietnia na adres [email protected] w celu ich wcześniejszego skopiowania. Możliwe będzie również wykonanie kopii na miejscu.
Kim jest prowadząca?
Paulina Mazurek to artystka intermedialna, kuratorka i edukatorka. Doktorantka Szkoły Doktorskiej Uniwersytetu KEN w dziedzinie sztuk plastycznych, absolwentka Fotografii na Uniwersytecie Warszawskim i Sztuki Współczesnej na UP. W swoich projektach często pracuje z fotografią, kolażem i archiwaliami, poruszając tematy społeczne i międzypokoleniowe. Współtworzy Kolektyw [ZOBACZ JAK], nominowany do Żurawi 2024 w kategorii „obraz”.
Jak wziąć udział?
Zapisy trwają do 5 kwietnia poprzez formularz online.
Czy masz w swojej rodzinie fotografie kobiet, których historie warto zachować i opowiedzieć? Podziel się w komentarzu swoimi refleksjami o dziedzictwie kobiet w rodzinach!
Dodaj opinię