Ważny temat? Prześlij newsa!

Sztuka nie daje łatwych odpowiedzi. Ale stawia ważne pytania – dwie nowe wystawy w Galerii Labirynt

Kadry z filmu „The Lemberg Machine” Dany Kaveliny

  • Spotted Lublin – Wiadomości Lublin

    Terminy: 10 maja 2025 o 18:00

  • Spotted Lublin – Wiadomości Lublin

    Miejsce wydarzenia: Galeria Labirynt, ul. ks. J. Popiełuszki 5, Lublin

  • Spotted Lublin – Wiadomości Lublin

    Bilety: 8 zł bilet normalny, 4 zł bilet ulgowy (na wernisaż wstęp wolny)

10 maja 2025 roku o godzinie 18:00 Galeria Labirynt w Lublinie otwiera dwie wystawy indywidualne – Marty Zgierskiej i Dany Kaveliny – inicjujące cykl „Proste pytania – trudne odpowiedzi”.

Wystawa Marty Zgierskiej – intymny pejzaż bezruchu

Wystawa Marty Zgierskiej „Jałowy bieg”, kuratorowana przez Katarzynę Sagatowską, to opowieść o utracie sprawczości, wyczerpaniu i doświadczeniu pustynnienia – zarówno w sensie dosłownym, jak i symbolicznym.

Artystka zestawia fotografie z instalacjami przestrzennymi, tworząc intymną przestrzeń zmagań z impasem. Wystawa mówi o kobiecym ciele podporządkowanym rytmom, o działaniu, które nie przynosi zmiany – i o poszukiwaniu sensu w zmęczeniu. Całość buduje przejmujący obraz bezruchu – fizycznego, emocjonalnego i społecznego.

Dana Kavelina i pamięć o Lwowie

Z kolei „The Lemberg Machine” Dany Kaveliny, kuratorowana przez Tal Schwartz i Waldemara Tatarczuka, opiera się na animowanym filmie pod tym samym tytułem. Artystka rekonstruuje w nim pamięć o lwowskich pogromach z 1941 roku z perspektywy wskrzeszonych ofiar, tworząc surrealistyczny, wielojęzyczny portret miasta rozdartego między historią a współczesnością.

Kavelina używa animacji jako narzędzia odzyskiwania pamięci zbiorowej, które przekracza oficjalne narracje i pozwala dojść do głosu ofiarom, które zostały z niej wymazane. Artystka opowiada o przemocy, która nie znika, lecz mutuje. „The Lemberg Machine” wpisuje się w nurt krytyczny animacji, sytuujący się pomiędzy filmem i sztukami wizualnymi, rozwijany przez takie artystki i artystów jak m.in. Jan Švankmajer, Frank Zappa i Bruce Bickford czy Nathalie Djurberg i Hans Berg.

Cykl „Proste pytania – trudne odpowiedzi” – przestrzeń dla niewygodnych historii

Obie wystawy są częścią nowego cyklu Galerii Labirynt – „Proste pytania – trudne odpowiedzi” – który skupia się na sztuce artystek poruszających tematy dyskryminacji, traumy, seksizmu, transfobii i antysemityzmu. Projekt kontynuuje tradycję Galerii jako przestrzeni eksperymentu i krytycznego myślenia, a jednocześnie odwraca historyczne proporcje, oddając głos kobietom-artystkom.

Wystawy zaplanowane w ramach cyklu wpisują się w aktualne debaty o przemilczanych doświadczeniach kobiet, mniejszości i ofiar historii. W czasie, gdy w Polsce i Europie narastają napięcia społeczne, a prawa mniejszości i kobiet wciąż są przedmiotem politycznej gry, Galeria Labirynt proponuje przestrzeń do refleksji. Cykl „Proste pytania – trudne odpowiedzi” oddaje głos artystkom, które poprzez sztukę upominają się o niewygodne prawdy i pomijane historie.

Wystawom towarzyszy narracja performatywna Ewy Zarzyckiej, artystki związanej z Labiryntem od lat 70., której obecność tworzy symboliczny pomost między historią Galerii a jej współczesną tożsamością.

Lokalizacja wydarzenia

Dodaj opinię

Możliwość komentowania została wyłączona.

Najnowsze wydarzenia

facebook instagram pinterest twitter youtube linkedin tiktok twitch search menu close arrow-left-short arrow-right-short arrow-right-long arrow-left-long arrow-down check check