Wybuch w zakładzie produkcyjnym na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Uszkodzona linia do destylacji nikotyny

wóz strażacki z drabiną
Wóz strażacki z drabiną | fot. Dominik Wąsik

30 osób ewakuowało się z zakładu produkcyjnego w Lublinie. W poniedziałek doszło w nim do eksplozji zbiornika z glikolem. Na miejscu interweniowała Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego z Lublina.

Wybuch na linii produkcyjnej do destylacji nikotyny

Do zdarzenia doszło w poniedziałek (15.01) około godz. 16:40 na terenie zakładu produkcyjnego zajmującego się produkcją nikotyny, e-liquidów, saszetek nikotynowych i surowców chemicznych przy ul. Spiessa na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Lublinie. Służby ratunkowe otrzymały zgłoszenie o wybuchu, jaki miał miejsce w jednym z pomieszczeń zakładu.

Na miejscu interweniowało pięć zastępów straży pożarnej, w tym Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego z JRG 1 z Lublina. Jeszcze przed przyjazdem strażaków budynek opuściło 30 pracowników.

Po dotarciu na miejsce strażacy zastali duże zadymienie w pomieszczeniu, gdzie doszło do wybuchu. Okazało się, że wybuchł zbiornik z glikolem na linii produkcyjnej do destylacji nikotyny. Glikol propylenowy wykorzystuje się do mieszania z czystą nikotyną i bazami nikotynowymi podczas procesu produkcji e-liquidów.

W wyniku zdarzenia na szczęście nikomu nic się nie stało. Wstępną przyczyną wybuchu była awaria instalacji technologicznej. Jak nam przekazał st. kpt. Andrzej Szacoń, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie, powstałe straty wstępnie oszacowano na kwotę 300 tys. złotych.

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.