Wybory samorządowe 2018. Plakaty i banery wyborcze zalały Lublin

Banery wyborcze zalały ulice Lublina | fot. Dominik Wąsik

Morze plakatów i banerów z podobiznami kandydatów na prezydenta oraz radnych zalały ulice Lublina. W niektórych przypadkach „reklamy” wyborcze łamały prawo.

Kampania wyborcza to czas, gdy pełne ręce roboty mają pracownicy Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów, którzy codziennie usuwają plakaty wyborcze umieszczane na skrzyżowaniach oraz wydają zezwolenia na kolejne banery wyborcze.

Zgodnie z przepisami, plakaty i banery wyborcze można umieszczać na ścianach budynków, przystankach komunikacji publicznej, tablicach i słupach ogłoszeniowych, ogrodzeniach, latarniach, urządzeniach energetycznych czy telekomunikacyjnych – po uzyskaniu zgody właściciela lub zarządcy nieruchomości.

– „Skąd tyle banerów wyborczych przy ulicach Lublina? Są one umieszczane w pasach drogowych oraz na miejskich działkach. Czy komitety mają na to zgodę i czy za to zapłacili?” – napisał do naszej redakcj czytelnik Paweł.

W Lublinie, zgodnie z uchwałą Rady Miasta Lublin z 2012 roku, opłata za każdy metr kwadratowy baneru wyborczego umieszczonego w pasie drogowym wynosi 1 zł dziennie. Do tego należy doliczyć opłatę za m.in. siatkę stocjącą (2 zł/mkw/dzień) czy betonowy podest.

Przykład: Zakładając, że reklama wyborcza ma 8 mkw i stoi w pasie drogowym drogi gminnej, to komitet za każdą dobę ustawienia takiej reklamy płaci 12 zł + opłaty za podstawę, na której stoi.

Straż miejska interweniuje

Podjęliśmy 8 interwencji związanych z umieszczaniem reklam wyborczych wzdłuż dróg. Zwróciliśmy się do komitetów wyborczych o ich przestawienie, co zostało niezwłocznie zrobione. Nikt nie został ukarany, skorzystaliśmy w tym przypadku z pouczenia – mówił Robert Gogola, rzecznik lubelskiej Straży Miejskiej.

Plakaty i hasła wyborcze powinny być zamocowane w taki sposób, aby można było je usunąć bez powodowania szkód. Straż miejska ma obowiązek usunąć na koszt komitetów wyborczych plakatów i haseł wyborczych, których sposób umieszczenia może zagrażać życiu lub zdrowiu ludzi albo bezpieczeństwu mienia bądź bezpieczeństwu w ruchu drogowym.

Jeśli widzisz baner lub plakat, który może być nielegalnie umieszczony lub zagraża bezpieczeństwu mieszkańców lub kierowców zgłoś ten fakt straży miejskiej. Wystarczy zadzownić pod nr tel. 986 i poinformować o lokalizacji takiego baneru lub plakatu.

Zrobiłeś zdjęcie miejsca, w którym zdecydowanie przesadzili z ilością banerów wyborczych lub zagraża bezpieczeństwu? Prześlij nam zdjęcia na adres [email protected]WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.