Wybory prezydenckie 2020 w nowej formie. Głosowanie hybrydowe – co to takiego?

cisza wyborcza głosowanie wybory
Zdjęcie ilustracyjne | fot. shutterstock

Sejm uchwalił we wtorek ustawę w sprawie wyborów prezydenckich 2020. Zakłada ona, że w tegorocznych wyborach głosowanie będzie odbywać się w formule hybrydowej.

Głosowanie hybrydowe w wyborach prezydenckich 2020

W poniedziałek grupa posłów z klubu Prawa i Sprawiedliwości, przedstawiła projekt ustawy o szczególnych zasadach organizacji wyborów powszechnych na prezydenta, zakładający, że głosowanie w wyborach prezydenckich w 2020 roku będzie odbywać się w formule hybrydowej, czyli zarówno w korespondencyjne, jak i w lokalach wyborczych.

We wtorek po godzinie 22 Sejm uchwalił tę ustawę. 244 posłów zagłosowało za, 137 było przeciw, a 77 wstrzymało się od głosu. – „Sejm uchwalił ustawę o szczególnych zasadach organizacji wyborów powszechnych na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych w 2020 r. z możliwością głosowania korespondencyjnego” – czytamy w komunikacie Sejmu.

Głosowanie będzie odbywać się w lokalach wyborczych, ale każdy kto będzie chciał będzie mógł wybrać sposób głosowania w trybie korespondencyjnym. Aby wziąć udział w głosowaniu korespondencyjnie wyborca będzie musiał powiadomić komisarza wyborczego za pośrednictwem urzędu gminy do 12 dnia przed dniem wyborów, a wyborca podlegający w dniu głosowania obowiązkowej kwarantannie, izolacji lub izolacji w warunkach domowych – do drugiego dnia przed dniem wyborów.

Natomiast Państwowa Komisja Wyborcza określi wzór karty do głosowania, w tym sposób oznaczenia jej autentyczności, wzór i rozmiar koperty na pakiet wyborczy, koperty zwrotnej, koperty na kartę do głosowania, oświadczenia o osobistym i tajnym oddaniu głosu na karcie do głosowania oraz instrukcji głosowania korespondencyjnego, uwzględniając konieczność zapewnienia tajności głosowania oraz zwięzłości i komunikatywności instrukcji.

>>> Czytaj także: Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę ws. głosowania korespondencyjnego

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.