Nikt nie chce z zaplanowanego wypoczynku wracać z poparzeniami skóry, biegunką, różnego rodzaju infekcjami, wirusami i innymi nieprzyjemnymi chorobami układu pokarmowego, albo oddechowego.
Jak uniknąć przykrej niespodzianki? Czytaj do końca poniższy tekst
Czy woda w jeziorach i kąpieliskach jest badana przez kogoś?
Jakość wody w zbiornikach wodnych przeznaczonych do kąpieli, regularnie badana jest przez Państwową Inspekcję Sanitarną. Taka kontrola prowadzona jest w (sposób urzędowy) regulujący odpowiednia ustawa o Prawie Wodnym, lub na zlecenie właściciela kąpieliska, który udostępnia sanepidowi zbiornik wodny do badań jest to tzw. (kontrola wewnętrzna).
Okres kąpieliskowy w Polsce, a badania jakości wody
Przyjęło się, że sezon kąpieliskowy w Polsce przypada na 1 czerwca do 30 września. Badania jakości wody przeprowadza się z wyprzedzeniem przed otwarciem sezonu kąpieliskowego, oraz w trakcie jego trwania pobierając co najmniej trzy próbki w różnych odstępach czasu. Badania mają na celu monitorowanie występowania przekroczeń zanieczyszczeń mikrobiologicznych, obecności zakwitu sinic oraz innych zanieczyszczeń w wodzie kąpieliskowej.
Czy Polskie kąpieliska są bezpieczne — co bada sanepid?
Woda w kąpieliskach jest monitorowana pod kątem występowania przekroczeń zanieczyszczeń mikrobiologicznych (Escherichia coli, enterokoki) oraz obecności w wodzie zakwitu sinic (smugi, kożuch, piana), rozmnożenia się makroalg lub fitoplanktonu morskiego lub obecność innych zanieczyszczeń, takich jak materiały smoliste, szkło, tworzywa sztuczne, guma oraz inne odpady (w ilości nie dającej się natychmiast usunąć z wody).
Sprawdź jakość i bezpieczeństwo zbiornika wodnego nad który się wybierasz
Planujesz urlop, pogoda jest, wszystko, co trzeba jest. Dojeżdżasz na miejsce, a tam czerwona flaga i zakaz kąpieli. No i jak się tu nie zdenerwować, a można było tego uniknąć. Z pomocą przychodzi Sanepid i jego serwis kąpieliskowy, gdzie publikowany jest stan jakości wody kąpielisk i jej przydatności do użycia.
W woj. lubelskim znajduje się 34 przebadanych przez GIS kąpielisk. Z aktualnie posiadanych informacji, tylko jedno nie spełnia wymogów bezpieczeństwa przydatności do kąpieli. Jeśli więc chcesz wiedzieć, czy jezioro, zalew, zbiornik retencyjny, wyrobisko, czy rzeka, gdzie chcesz spędzić urlop pozwoli tobie i twoim bliskim wykorzystać lato i chłód wody na maksa to
Dlaczego nic nie wiadomo o jeziorze Łukcze i Krasne?