Wybierasz się nad jezioro tego lata? Sprawdź aktualną jakość wody i przydatność do kąpieli

56367328 826179547768656 1494225444470259712 o
Jezioro Firlej | fot. Urząd Gminy Firlej

Nikt nie chce z zaplanowanego wypoczynku wracać z poparzeniami skóry, biegunką, różnego rodzaju infekcjami, wirusami i innymi nieprzyjemnymi chorobami układu pokarmowego, albo oddechowego.
Jak uniknąć przykrej niespodzianki? Czytaj do końca poniższy tekst

Czy woda w jeziorach i kąpieliskach jest badana przez kogoś?

Jakość wody w zbiornikach wodnych przeznaczonych do kąpieli, regularnie badana jest przez Państwową Inspekcję Sanitarną. Taka kontrola prowadzona jest w (sposób urzędowy) regulujący odpowiednia ustawa o Prawie Wodnym, lub na zlecenie właściciela kąpieliska, który udostępnia sanepidowi zbiornik wodny do badań jest to tzw. (kontrola wewnętrzna).

laboratorium szpital badanie
Zdjęcie ilustracyjne | fot. pixabay

Okres kąpieliskowy w Polsce, a badania jakości wody

Przyjęło się, że sezon kąpieliskowy w Polsce przypada na 1 czerwca do 30 września. Badania jakości wody przeprowadza się z wyprzedzeniem przed otwarciem sezonu kąpieliskowego, oraz w trakcie jego trwania pobierając co najmniej trzy próbki w różnych odstępach czasu. Badania mają na celu monitorowanie występowania przekroczeń zanieczyszczeń mikrobiologicznych, obecności zakwitu sinic oraz innych zanieczyszczeń w wodzie kąpieliskowej.

Czy Polskie kąpieliska są bezpieczne — co bada sanepid?

Woda w kąpieliskach jest monitorowana pod kątem występowania przekroczeń zanieczyszczeń mikrobiologicznych (Escherichia coli, enterokoki) oraz obecności w wodzie zakwitu sinic (smugi, kożuch, piana), rozmnożenia się makroalg lub fitoplanktonu morskiego lub obecność innych zanieczyszczeń, takich jak materiały smoliste, szkło, tworzywa sztuczne, guma oraz inne odpady (w ilości nie dającej się natychmiast usunąć z wody).

Śnięte ryby w Zalewie Zemborzyckim
Śnięte ryby w Zalewie Zemborzyckim | fot. czytelnik Damian

Sprawdź jakość i bezpieczeństwo zbiornika wodnego nad który się wybierasz

Planujesz urlop, pogoda jest, wszystko, co trzeba jest. Dojeżdżasz na miejsce, a tam czerwona flaga i zakaz kąpieli. No i jak się tu nie zdenerwować, a można było tego uniknąć. Z pomocą przychodzi Sanepid i jego serwis kąpieliskowy, gdzie publikowany jest stan jakości wody kąpielisk i jej przydatności do użycia.

W woj. lubelskim znajduje się 34 przebadanych przez GIS kąpielisk. Z aktualnie posiadanych informacji, tylko jedno nie spełnia wymogów bezpieczeństwa przydatności do kąpieli. Jeśli więc chcesz wiedzieć, czy jezioro, zalew, zbiornik retencyjny, wyrobisko, czy rzeka, gdzie chcesz spędzić urlop pozwoli tobie i twoim bliskim wykorzystać lato i chłód wody na maksa to

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.