Wspieramy rozwój lubelskiej gospodarki

uścisk ręki
Zdjęcie ilustracyjne | fot. shutterstock

Już 9 października w Lubelskim Centrum Konferencyjnym w Lublinie odbędzie się wydarzenie dotyczące budowanie Regionalnej Lubelskiej Koalicji na Rzecz Przeciwdziałania Szarej Strefie.

Konferencja będzie skierowana do przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego, przedsiębiorców, uczelni wyższych, instytucji otoczenia biznesu i mieszkańców województwa lubelskiego. Celem konferencji jest dyskusja i podjęcia działań na rzecz przeciwdziałania tzw. szarej strefie. Wydarzenie będzie doskonałą okazją do wymiany wiedzy i doświadczeń oraz inspirowania do kolejnych projektów i przedsięwzięć mających na celu ograniczenia funkcjonowania tego zjawiska.

Regionalnej Lubelskiej Koalicji na Rzecz Przeciwdziałania Szarej Strefie ma na celu opracowanie metod i rozwiązań, które będą pełnić rolę uzupełnienia dla działań na poziomie centralnym, pozwolą wypracować system pozwalający na ograniczenia patologii w naszym regionie i zaimplementować zaproponowane rozwiązania na poziomie kraju.

Szara strefa, czyli co?

Temat przeciwdziałania szarej strefie nie traci na aktualności, ponieważ to nie tylko zjawisko ekonomiczne, ale również społeczne, które łączy się z pojęciem „pracy na czarno”, czyli łamaniem przepisów dotyczących podatków i ubezpieczeń społecznych. Jest to jeden z większych problemów i zagrożeń polskiej gospodarki, który uszczupla wpływy do budżetu, hamuje rozwój i stwarza nieuczciwą konkurencję dla legalnie funkcjonujących przedsiębiorstw. W skrajnym przypadkach napędza rozwój najgroźniejszych patologii tj. korupcja, pranie brudnych pieniędzy, rozwój przestępczości zorganizowanej.

Negatywne działanie odczuwane jest dwojako: przez budżet państwa, ze względu na utracone wpływy oraz przedsiębiorców, którzy muszą oscylować pomiędzy wysokimi kosztami pracy, a nieuczciwą, destrukcyjną cenowo konkurencją. Na poziomie regionu szara strefa stanowi poważną barierę dla rozwoju lokalnej przedsiębiorczości i miejsc pracy.

Agenda kongresu

agenda

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.