Wraca dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Komu przysługuje świadczenie i ile wynosi?

pieniądze gotówka
Zdjęcie ilustracyjne | fot. shutterstock

Od 1 do 20 września rodzice skorzystają znów z dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Świadczenie przysługuje na opiekę nad dziećmi w razie zamknięcia żłobka, przedszkola czy szkoły, do której uczęszcza dziecko.

Z dodatkowego zasiłku może skorzystać rodzic, który opiekuje się dzieckiem do ukończenia 8 lat. W związku z epidemią COVID-19 świadczenie przysługuje z powodu zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola, szkoły lub innej placówki, do której uczęszcza dziecko.

Zasiłek będzie można otrzymać także, gdy placówka oświatowa działa w ograniczonym zakresie i przez to nie zapewnia dziecku opieki. Tak będzie na przykład, gdy lekcje odbywają się w trybie hybrydowym, czyli część dzieci uczy się w domu. Na tych samych zasadach dodatkowy zasiłek opiekuńczy można otrzymać również na starsze dziecko, gdy ma odpowiednie orzeczenie o niepełnosprawności.

Kto może liczyć na prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego?

Tak jak do tej pory dodatkowy zasiłek opiekuńczy w przypadku zamknięcia lub ograniczonego funkcjonowania placówek przysługiwać będzie:

  • rodzicom dzieci w wieku do lat 8,
  • ubezpieczonym rodzicom dzieci:
    • do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności,
    • do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności,
    • do 24 lat, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.
  • ubezpieczonym rodzicom lub opiekunom osób pełnoletnich niepełnosprawnych, zwolnionym od wykonywania pracy z powodu konieczności zapewnienia opieki nad taką osobą.

Komu nie przysługuje zasiłek opiekuńczy?

Dodatkowe świadczenie nie przysługuje, jeśli drugi z rodziców może zapewnić dziecku opiekę (np. jest bezrobotny, korzysta z urlopu rodzicielskiego czy urlopu wychowawczego). Zasiłku nie otrzyma również rodzic, który mimo otwarcia placówki oświatowej, zdecyduje o pozostawieniu dziecka w domu.

Jak otrzymać zasiłek opiekuńczy ZUS?

Zasady są te same co przed wakacjami. Oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem należy złożyć u swojego płatnika składek, np. pracodawcy, zleceniodawcy. Osoby prowadzące działalność gospodarczą powinny przesłać takie oświadczenie bezpośrednio do ZUS – mogą to zrobić przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS. Wzór oświadczenia jest na stronie zus.pl.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy został wprowadzony 26 marca 2020 roku. Początkowo przysługiwał na dwa tygodnie, ale ten okres kilkukrotnie wydłużano i ostatecznie obowiązywał do 26 lipca.

Ile wynosi dodatkowy zasiłek opiekuńczy?

Miesięczny zasiłek opiekuńczy wynosi 80 proc. podstawy wymiaru zasiłku. Wypłaca się go za każdy dzień, w którym sprawowana jest opieka, również za dni ustawowo wolne od pracy.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.