Wpłatomat będzie mógł zatrzymać twoje pieniądze. Nowe przepisy już obowiązują

bankomat
Zdjęcie ilustracyjne | fot. pixabay

Każdy podejrzany banknot będzie mógł zostać zatrzymany przez wpłatomat, a środki nie trafią od razu na konto klienta. Co stanie się z takim banknotem?

Każdy, kto korzysta z bankowych wpłatomatów musi szykować się na spore utrudnienia. Od 1 lipca maszyny przyjmujące pieniądze będą zatrzymywać banknoty, które według nich mogą być fałszywe.

Wszystko przez zarządzenie Narodowego Banku Polskiego. Na jego mocy polskie banki muszą zatrzymywać banknoty, co do których autentyczności mają wątpliwość.

Co stanie się z podejrzanym banknotem?

Do tej pory zakwestionowane banknoty były zwracane klientowi banku. Od lipca mają zostać sortowane i wrzucane do innej szuflady we wnętrzu maszyny, a następnie trafiać do ekspertyzy w banku.

Proces sprawdzania banknotów może trwać nawet 30 dni od momentu ich wpłacenia. Kiedy ekspertyza wykaże, że wpłacony banknot jest autentyczny, jego równowartość zostanie niezwłocznie zaksięgowana na rachunku klienta.

Zatrzymany banknot we wpłatomacie – co robić?

ING Bank Śląski przygotował stronę internetową zbierającą najważniejsze informacje dla klientów, których spotka po 1 lipca nieprzyjemne rozczarowanie. Jak będzie wyglądała cała procedura?

1. Zatrzymany przez wpłatomat banknot nie jest księgowany na rachunku Klienta. Po wyjęciu go z wpłatomatu, bank ponownie zweryfikuje jego autentyczność. W przypadku gdy okaże się autentyczny, niezwłocznie zaksięgowany zostanie na rachunku Klienta.

2. Jeżeli weryfikacja wskaże, że banknot jest nieautentyczny, bank zobowiązany jest przekazać go Policji wraz z danymi Klienta.

3. Policja podejrzany banknot przesyła do ekspertyzy do Narodowego Banku Polskiego. Jeżeli ekspertyza NBP wykaże autentyczność banknotu, niezwłocznie zaksięgowany zostanie na rachunku Klienta.

4. Jeżeli ekspertyza wykonana przez NBP wykaże, że banknot jest fałszywy, to pozostaje on w NBP. W tej sytuacji o wyniku ekspertyzy i dalszych krokach Klient zostanie poinformowany przez Policję.

Banknoty zniszczone lub zużyte będą nadal przyjmowane przez wpłatomaty, ale nie będą trafiać już ponownie do obiegu. W takim przypadku środki zostaną normalnie zaksięgowane na rachunku klienta.

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. Niezła bzdura. Bardzo często zdarza się tak,że wpłatomat wypluwa mi z 5-6 banknotów. Próbuje drugi raz i je przyjmuje lub przyjmuje je wpłatomat obok. Miesięcznie mogą mi przetrzymać i z 4000 zł.

  2. Eee, co to za nowość? Pół roku temu wpłatomat mi nie przyjął 100zł, nie oddał, i został zaksięgowany dopiero po akceptacji przez NBP