Wpadli podejrzani o oszustwo „na policjanta”. 78-latek przekazał im 175 tys. złotych

Policjanci zatrzymali oszusta podającego się za funkcjonariusza CBŚP
Policjanci zatrzymali oszusta podającego się za funkcjonariusza CBŚP | fot. KMP Lublin

Do aresztu za udział w oszustwie „na policjanta” trafiło dwóch mieszkańców Warszawy w wieku 33 i 37 lat. Oszuści nakłonili 78-letniego mieszkańca Lublina do przekazania im 175 tys. zł w przelewie, gotówce i złotych monetach.

Fałszywi funkcjonariusze CBŚP zatrzymani

Do 78-letniego mieszkańca dzielnicy Czechów w Lublinie zadzwonił mężczyzna podający się za funkcjonariusza CBŚP Rafała Szymańskiego. Rzekomy policjant poinformował mieszkańca Lublina o grupie przestępczej wyłudzającej pieniądze z kont bankowych i dokonującej włamań do mieszkań.

Z informacji fałszywego funkcjonariusza wynikało, iż sprawcy za cel obrali sobie 78-latka. W związku z tym funkcjonariusz CBŚP zaproponował możliwość „zamrożenia” gotówki do czasu zatrzymania sprawców. Dla uprawdopodobnienia swojej osoby, polecił emerytowi wybrania w telefonie numeru 997.

„Cała operacja odbyła się bez rozłączania rozmowy, więc mężczyzna tak naprawdę nie dodzwonił się do komendy, a osoba, z którą kontynuował rozmowę, była kolejnym oszustem” – mówi kom. Kamil Gołębiowski, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Lublinie.

Ostatecznie 78-latek został nakłoniony do wykonania przelewu na kwotę 125 tysięcy złotych oraz przekazania fałszywemu policjantowi gotówki i złotych monet o łącznej wartości 50 tysięcy złotych.  

Zajmujący się sprawą policjanci z Wydziału do walki z Przestępczością Przeciwko Mieniu lubelskiej komendy, już kilka dni później wpadli na trop sprawców. Pod koniec ubiegłego tygodnia zatrzymano dwóch mieszkańców Warszawy, którzy brali udział w oszustwie.

Sprawcy w wieku 33 i 37 lat usłyszeli zarzuty i na wniosek policjantów oraz prokuratorów zostali tymczasowo aresztowani na okres 3 miesięcy. Policjanci w dalszym ciągu badają sprawę i ustalają kolejne osoby zaangażowane w przestępstwo.

Policjanci zatrzymali oszusta podającego się za funkcjonariusza CBŚP | fot. KMP Lublin
Policjanci zatrzymali oszusta podającego się za funkcjonariusza CBŚP | fot. KMP Lublin

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.