Wolontariusz z Ukrainy pracował w Teatrze NN. Teraz walczy na froncie w obronie swojego kraju. Trwa zbiórka funduszy na potrzebny sprzęt

Olek Szwec - wolontariusz z Ukrainy
Olek Szwec - wolontariusz z Ukrainy. Pracował w lubelskich ośrodkach kultury | fot. nadesłane

Wśród żołnierzy broniących Ukrainy znalazł się także Olek Szwec, który kilka lat temu był wolontariuszem w Ośrodku „Brama Grodzka – Teatr NN” – jednej z lubelskich instytucji kultury. Powstała zbiórka na sprzęt, który może pomóc jego oddziałowi w obronie cywilów przed dronami Shahed. Zbiórka potrwa do 15 listopada.

Wolontariusze z całego świata pomagają w organizacji wydarzeń kulturalnych w Lublinie

Jednym z nich jest Olek Szwec — młody entuzjastyczny chłopak z Ukrainy, którego okoliczności skierowały na front. Olek jest krajoznawcą i zapalonym podróżnikiem. W czasie rocznego pobytu w Lublinie, oprócz pracy w Bramie i działań w Lublinie udało mu się odwiedzić wszystkie kraje Unii Europejskiej. W kolejnym roku wyjechał na stypendium do uniwersytetu Makassar w Indonezji, po czym wrócił na Ukrainę. Pracował w Informacji Turystycznej w Łucku i był zaangażowany w rozwój turystyki na wybrzeżu Morza Azowskiego . W lutym 2022 roku, po napaści Federacji Rosyjskiej na Ukrainę, Olek wstąpił do Sił Zbrojnych Ukrainy, żeby bronić swojej ojczyzny przed agresorami z Rosji.

Olek Szwec w Lublinie
Olek Szwec – wolontariusz z Ukrainy. Pracował w lubelskich ośrodkach kultury | fot. nadesłane

Co o Olku mówią jego opiekunowie i organizatorzy zbiórki

– W ramach pracy byłem jednym z jego opiekunów i Olek zostawił po sobie wyłącznie dobre wrażenia. Pomagał m.in w realizacji projektu „Shtetl Routes. Podróże przez Zapomniany Kontynent” oraz w zbieraniu materiałów o Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. Udzielał się także jako wolontariusz na festiwalu Inne Brzmienia i uczestnik Kongresu Inicjatyw Europy Wschodniej – mówi Emil Majuk, główny organizator zbiórki.

Zbiórka na potrzebny sprzęt, by chronić siebie i cywili przed ostrzałem dronów

W obliczu ciągłych nocnych ataków dronów Shahed na cele cywilne w Ukrainie. Organizatorzy zainicjowali zbiórkę środków na zakup lepszego sprzętu obronnego dla Olka i jego towarzyszy broni. Celem jest zabezpieczenie mieszkańców Ukrainy przed groźbą nadlatujących dronów.

Planowane środki ze zbiórki mają zostać spożytkowane na zakup reflektorów typu szperacz (sky beam), które zostaną dostarczone do Ukrainy. Te specjalistyczne reflektory mają wspomóc skuteczną obronę, umożliwiając lepsze zwalczanie dronów podczas nocnych ataków. Dodatkowo, w ramach zbiórki planowane jest zakup akumulatorów i radiotelefonów, co ma zwiększyć zdolność reakcji i komunikacji podczas działań obronnych.

Olek Szwec - Wolontariusz z Ukrainy
Olek Szwec – podczas obrony swojego kraju

„Pomóżmy Olkowi skuteczniej bronić mieszkańców Ukrainy!”

Organizatorzy zbiórki, wśród których jest między innymi także Emil Majuk, specjalista w Ośrodku „Brama Grodzka – Teatr NN” w Lublinie i jednocześnie prezes Stowarzyszenia Panorama Kultur oferują też drobny upominek dla osób, które wezmą udział w zbiórce. Każdy, kto wpłaci co najmniej 100 zł będzie mógł otrzymać w prezencie egzemplarz przewodnika „Shtetl Routes” (w języku angielskim albo ukraińskim) i mapę obiektów żydowskiego dziedzictwa kulturowego na pograniczu Polski, Białorusi i Ukrainy.

Jeśli chcesz wesprzeć Olka i jego starania dla dobra cywili, poniżej masz link do zbiórki.

Link do zbiórki: https://zrzutka.pl/fdbvn2

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.