Wojewoda lubelski chce unieważnienia pozwolenia na budowę placu zabaw i boiska na Górkach Czechowskich

Górki Czechowskie w Lublinie
Górki Czechowskie w Lublinie | fot. Dominik Wąsik

Wojewoda lubelski Lech Sprawka planuje wszcząć postępowanie w sprawie stwierdzenia nieważności wydanego przez Urząd Miasta Lublin na wniosek TBV Investment pozwolenia na budowę ścieżki wraz z placem zabaw i boiskiem na terenie Górek Czechowskich.

Ścieżka z placem zabaw i boiskiem na Górkach Czechowskich

Pod koniec maja 2022 r. do Urzędu Miasta Lublin wpłynął wniosek od spółki TBV Investment, właściciela Górek Czechowskich. Spółka starała się o wydanie pozwolenia na budowę ścieżki terenowej wraz z placem zabaw, boiskiem do koszykówki i piłki ręcznej, oraz obiektami małej architektury.

Oświetlona alejka ma mieć ok. 1,4 km długości i taką samą nawierzchnię, jak już istniejąca ścieżka od ul. Poligonowej do Koncertowej. Ścieżka połączy istniejący już plac zabaw z ul. Północną. Nowa infrastruktura powstanie w miejscu byłej strzelnicy.

Do trzech razy sztuka

Pierwszy wniosek o pozwolenie na budowę został odrzucony. Kolejny wniosek złożony przez inwestora w sierpniu uzyskał decyzję umarzającą. Trzeci wniosek z grudnia otrzymał decyzję pozytywną na początku lutego 2023 r.

Teraz unieważnienia tego pozwolenia domaga się wojewoda lubelski Lech Sprawka. To pokłosie ubiegłotygodniowego zaskarżenia przez wojewodę wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie ws. Górek Czechowskich.

Więcej: Wojewoda zaskarżył wyrok ws. Górek Czechowskich. TBV może „zabrać” miastu 75 ha terenu i zamknąć go dla mieszkańców

Błąd urzędnika

Urzędnicy wojewody analizowali dwa wnioski złożone przez TBV Investment dotyczące budowy ścieżek na terenie Górek Czechowskich. Pierwsza ścieżka została otworzona dla mieszkańców w maju 2021 r., a dla drugiej inwestor ma już pozwolenie na budowę z dnia 1 lutego 2023 r. Kilka dni po wydaniu takiej decyzji przez Urząd Miasta Lublin, Andrzej Filipowicz z Lubelskiego Alarmu Smogowego złożył do wojewody wniosek o stwierdzenie nieważności zezwolenia na budowę oraz wstrzymanie wykonania tej decyzji.

Wojewoda lubelski przekazał na wtorkowym (14.03) briefingu prasowym, iż w trakcie jego piątkowej (10.03) konferencji prasowej, w Wydziale Infrastruktury Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie zostało podpisane przez osobę upoważnioną postanowienie o braku wstrzymania wykonania decyzji o pozwoleniu na budowę (dla drugiej ścieżki – przyp. red.). Oznacza to, że wniosek Filipowicza został odrzucony.

Był to błąd w funkcjonowaniu urzędu. To postanowienie nie powinno być podpisane bez uzgodnienia ze mną. Jest to ewidentny błąd urzędnika – oznajmił Lech Sprawka.

Wojewoda Lech Sprawka przekazał, iż osoba, która dokonała tej czynności, w tym tygodniu zakończy pracę na stanowisku wicedyrektora w Wydziale Infrastruktury. Chodzi o Andrzeja Gumieniczka. Wojewoda zapytany o dalszy los wicedyrektora w jednostkach urzędu odpowiedział, że obecnie trwają analizy obszaru, w którym mógłby realizować pracę.

Na pewno nie w Wydziale Infrastruktury, ani na stanowisku wicedyrektora – poinformował wojewoda.

Wojewoda w rozmowie z pracownikiem dowiedział się, że nie było to jego celowe działanie.

Wojewoda naprawi pomyłkę

Wojewoda zapowiedział, że z urzędu rozpocznie postępowanie, którego celem będzie wstrzymanie wykonania decyzji, jak również zbada proces przygotowania decyzji o pozwolenie na budowę, a następnie zostanie podjęta ostateczna decyzja na poziomie wojewody.

Jeśli wnioskodawca w ciągu 14 dni w sposób formalny powiadomi mnie o tym, że nie będzie się odwoływał, wtedy ja po upływie tego terminu, następnego dnia, wszczynam z urzędu te dwa postępowania – zapowiedział Lech Sprawka.

Pomyłka wicedyrektora umożliwia właścicielowi Górek Czechowskich, spółce TBV Investment, rozpocząć już dzisiaj prace budowlane na tym terenie.

Komentarz Andrzeja Filipowicza

Obszar, który jest objęty pozwoleniem na budowę, jest najbardziej atrakcyjnym terenem na Górkach Czechowskich. Tam jest czerwona lista gatunków ściśle chronionych. Jeśli inwestor zniszczy ten teren, to nie będzie mieć żadnego problemu, żeby budować 30 hoteli studenckich wysokościowych i 69 punktowców. Ścieżka terenowa i place zabaw to zaplecze socjalne dla infrastruktury, której deweloper nie przewidział na swoim terenie, bo ma to na terenie miasta (chodzi o 75 ha przekazane miastu za 1 zł) – komentuje Andrzej Filipowicz z Lubelskiego Alarmu Smogowego.

3 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. Nie ma zgody na zabudowę Górek! Dobrze że wojewoda naprostuje błąd prezydenta, który wydał te skandaliczna decyzję.

  2. Niecodziennie się zdarza w 2023, by dziękować za rzetelny przekaz, co czynię dzisiaj z nieukrywaną satysfakcją. Pozdrawiam. Andrzej Filipowicz.

  3. Jest zgoda na zabudowę Górek. Po co ta melina jak może być park i mieszkania?