Wody Polskie oczyszczą Zalew Zemborzycki. Prace ruszą pod koniec 2020 roku

Zalew Zemborzycki | fot. Dominik Wąsik

Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie zakończyło przetarg na wyłonienie wykonawcy koncepcji rewitalizacji Zalewu Zemborzyckiego. W przetargu wzięła udział tylko jedna firma.

Pod koniec kwietnia doszło do spotkania prezesa Wód Polskich Przemysława Dacy i prezydenta Lublina Krzysztofa Żuka. Panowie rozmawiali o publicznym wykorzystaniu Zalewu Zemborzyckiego i zagospodarowania doliny Bystrzycy.

W każdej chwili jesteśmy gotowi do przekazania całości zarówno zgromadzonej dokumentacji, jak i przekazania nieruchomości znajdujących się pod Zalewem, jak również wszystkich urządzeń wodnych” – mówi Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

Przypomnijmy, że na mocy decyzji wydanej przez wojewodę lubelskiego w październiku 2018 r. to państwo poprzez PGW Wody Polskie sprawuje zarząd nad Zalewem Zemborzyckim, który wcześniej był zarządzany przez Urząd Miasta Lublin, a własność należała do Skarbu Państwa.

Podczas spotkania zapadły decyzje, iż formalne przekazanie gruntów przez miasto będzie miało miejsce po zakończeniu przeprowadzanych na zbiorniku inwestycji dot. modernizacji przepompowni i prawej zapory bocznej. Te prace mają zakończyć się we wrześniu.

Równocześnie zakończone zostało postępowanie przetargowe związane z wyłonieniem wykonawcy dokumentacji inwestycyjnej rewitalizacji Zalewu Zemborzyckiego. W przetargu wzięła udział tylko jedna firma, która wyceniła swoje prace na 264 tys. zł.

Jak udało nam się nieoficjalnie ustalić, oferta złożona przez firmę WTU z Krakowa spełnia kryteria i to właśnie z nią zostanie podpisana umowa na wykonanie koncepcji rewitalizacji Zalewu Zemborzyckiego i doliny Bystrzycy. Projekt powinien być gotowy do końca roku.

Zostaną przeprowadzone szerokie konsultacje społeczne z mieszkańcami i przedstawicielami różnych organizacji. Jeżeli nic nie stanie na przeszkodzie i zostaną zachowane wszystkie ustalone terminy harmonogramu inwestycji, to prace ruszyłyby najpóźniej na początku 2021 roku i potrwałyby co najmniej dwa lata” – zapewnia prezes Daca.

Wstępne koszty inwestycji planowanej przez Wody Polskie w zalewie i dolinie rzeki są szacowane na 300 mln zł.

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.