Woda z pękniętego wodociągu podmyła asfalt i pobliską kamienicę, która częściowo się zawaliła. Ulica w centrum zamknięta dla ruchu

Policja i straż miejska pilnujące zamkniętego odcinka ul. Bernardyńskiej w Lublinie
Policja i straż miejska pilnujące zamkniętego odcinka ul. Bernardyńskiej w Lublinie | fot. DW

W wyniku awarii wodociągowej, do której doszło w piątkowy wieczór na ul. Bernardyńskiej w Lublinie, doszło do podmycia jezdni i fundamentów pobliskiej ulicy, która zaczęła pękać i uległa częściowemu zawaleniu.

Awaria wodociągowa i częściowe zawalenie kamienicy przy ul. Bernardyńskiej w Lublinie

W piątek (17 stycznia) około godziny 22:30 doszło do groźnej sytuacji przy ul. Bernardyńskiej w Lublinie. Mieszkańcy kamienicy pod numerem 10 zaalarmowali służby ratunkowe, informując o pęknięciach na jednej ze ścian budynku. Na miejsce natychmiast skierowano straż pożarną, straż miejską, policję oraz nadzór budowlany.

Jeszcze przed przybyciem służb ratunkowych mieszkańcy kamienicy opuścili budynek. Strażacy zabezpieczyli obiekt, uniemożliwiając dostęp osobom postronnym, a dodatkowo ewakuowali mieszkańców sąsiedniej kamienicy. Inspektor nadzoru budowlanego, który również pojawił się na miejscu, potwierdził występowanie pęknięć na jednej ze ścian budynku i zamontował w szczelinach ściany szklane plomby w celu monitorowania sytuacji.

Przyczyną powstałych uszkodzeń okazała się awaria sieci wodociągowej. Wypływająca woda zaczęła podmywać fundamenty kamienicy, co doprowadziło do osiadania budynku i powstania pęknięć. Podczas oględzin zwrócono także uwagę na pęknięcia pojawiające się na jezdni ul. Bernardyńskiej w pobliżu przejścia dla pieszych.

W związku z tym nadzór budowlany podjął decyzję o częściowym wyłączeniu z ruchu pieszego i pojazdów odcinka ulicy od ul. Jana Gilasa do wjazdu na teren Zespołu Szkół Ekonomicznych im. A. i J. Vetterów. Zamknięty odcinek został oznakowany taśmami i jest pilnowany przez policję oraz straż miejską.

Kolejna interwencja miała miejsce w sobotę (18 stycznia) około godziny 2:20. Tym razem doszło do częściowego zawalenia się kamienicy. Zawaleniu uległa ściana, na której wcześniej zaobserwowano pęknięcia. W ciągu dnia prowadzone będą prace mające na celu określenie rozmiarów awarii wodociągowej oraz ocenę stanu technicznego kamienicy, która może grozić całkowitym zawaleniem.

>>> AKTUALIZACJA: Dramatyczne sceny w centrum Lublina. Zawalił się kolejny fragment ściany kamienicy przy ul. Bernardyńskiej [ZDJĘCIA]

W wyniku awarii wodociągowej kamienice o numerach 8 i 10 zostały odcięte od dostępu do wody. Dla mieszkańców podstawiono cysternę z wodą pitną. Ulica Bernardyńska pozostanie zamknięta przez kilka dni, a służby techniczne będą pracować nad usunięciem przyczyny awarii oraz zabezpieczeniem obiektów w okolicy.

Objazdy komunikacji miejskiej

Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego w Lublinie w związku z zamknięciem dla ruchu ul. Bernardyńskiej wyznaczył objazdy dla linii nr 3, 7, 13, 39, 55, 159, N1, N2 i N3. Linie kursują przez ul. Rusałka i Mościckiego, a punktem przesiadkowym jest zespół przystankowy Okopowa. Funkcjonowanie przystanków Plac Wolności 01 i 02 oraz Mościckiego 02 zostaje zawieszone do odwołania.

ZDJĘCIA

Policja i straż miejska pilnujące zamkniętego odcinka ul. Bernardyńskiej w Lublinie
Policja i straż miejska pilnujące zamkniętego odcinka ul. Bernardyńskiej w Lublinie | fot. DW
Pęknięcie asfaltu w rejonie przejścia dla pieszych na ul. Bernardyńskiej w Lublinie
Pęknięcie asfaltu w rejonie przejścia dla pieszych na ul. Bernardyńskiej w Lublinie | fot. DW
Kamienica przy ul. Bernardyńskiej 10 w Lublinie
Kamienica przy ul. Bernardyńskiej 10 w Lublinie | fot. DW
MPWiK podstawił beczkowóz dla okolicznych mieszkańców
MPWiK podstawił beczkowóz dla okolicznych mieszkańców | fot. DW
Autobus linii nr 55 jadący objazdem przez ul. Mościckiego
Autobus linii nr 55 jadący objazdem przez ul. Mościckiego | fot. DW

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.