Woda w wodociągu zaopatrującego Lublin, Świdnik i gminę Głusk jest skażona bakteriami coli

kran woda
Zdjęcie ilustracyjne | fot. pixabay

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Lublinie stwierdził w próbkach wody pobranych 30 sierpnia do badań laboratoryjnych z sieci wodociągu zbiorowego zaopatrzenia Kalinówka zanieczyszczenie mikrobiologiczne. Woda nie nadaje się do spożycia.

Woda z wodociągu Kalinówka nie zdatna do picia

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Lublinie wydał decyzję zakazującą dostarczania wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi poprzez sieć wodociągową wodociągu zbiorowego zaopatrzenia Kalinówka w gminie Głusk.

Woda nie nadaje się do celów spożywczych, picia, przygotowywania posiłków, lodu, mycia owoców i warzyw, mycia zębów i rąk, kąpieli, prania i prac porządkowych. Wodę z wodociągu można można wykorzystywać wyłącznie do spłukiwania toalet.

Wodociąg zaopatruje w wodę nieruchomości położonych w miejscowościach Abramowice Prywatne i Kalinówka (gmina Głusk), ulice Grabowskiego, Sachsów, Zorza (miasto Lublin), ul. Piasecka nr 15, 20, 20A oraz ul. Poligonowa nr 42, 44 (miasto Świdnik).

W chwili obecnej trwają prace mające na celu przywrócenie jakości wody poprzez dezynfekcję i płukanie sieci wodociągowej. Woda jest dostarczana do mieszkańców cysternami. Dostawa wody cysternami odbywać się będzie w poniższych punktach:

  1. Teren Szkoły Podstawowej im. 100-lecia Niepodległości Polski w Kalinówce w godzinach 6.00 – 7.00;
  2. Teren ujęcia wody w Kalinówce w godzinach 7.00 – 8.00;
  3. Parking przy sklepie spożywczym Groszek Lublin ul. Zorza 42 (Abramowice Prywatne) – cysterna dostępna w godzinach 6.00 – 22.00
  4. Na granicy ulicy Sachsów i Srebrzystej w Abramowicach Prywatnych – cysterna dostępna w godzinach 6.00 – 22.00

AKTUALIZACJA: Mieszkańcy części Lublina, Świdnika i gminy Głusk trzeci dzień bez wody [KLIKNIJ]

Istnieje możliwość skierowania beczkowozu pod posesję po uprzednim zgłoszeniu na numer alarmowy 994 lub 724 340 307. Pobór wody jest możliwy do własnych pojemników. Woda z cystern nadaje się do celów spożywczych po uprzednim przegotowaniu.

Jakość wody w sieci wodociągowej będzie na bieżąco monitorowana przez PSSE w Lublinie do czasu uzyskania prawidłowych wyników badań, zgodnych z obowiązującym rozporządzeniem MZ. Informacje dotyczące jakości wody z w tym wodociągu obowiązują do czasu wydania kolejnego komunikatu.

Redakcja Spotted Lublin przeprasza. Sprostowanie artykułu

Redakcja Spotted Lublin przeprasza firmę PPHU SIMBA L. i R. Sim, właściciela marki Woda Bystra, za umieszczenie w artykule zatytułowanym „Woda w wodociągu zaopatrującego Lublin, Świdnik i gminę Głusk jest skażona bakteriami coli”, który ukazał się na łamach portalu 31.08.2021, zdjęcia przedstawiającego brudną wodę z wodociągu w butelce po Wodzie Bystra 5l. Woda Bystra nie ma nic wspólnego z awarią wodociągu, o której jest mowa w materiale. Materiał mógł wprowadzić Konsumentów w błąd.

Redakcja Spotted Lublin przeprasza Właściciela marki Woda Bystra i Czytelników za ten błąd.

Dominik Wąsik,
Redaktor naczelny.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.