Wkrótce rozpocznie się budowa mostu w Łęcznej

Wizualizacja mostu w Łęcznej
Fot. GDDKiA oddział Lublin

Została podpisana umowa na budowę nowej przeprawy przez rzekę Wieprz w ciągu drogi krajowej nr 82. Prace rozpoczną się w sierpniu.

Duże zainteresowanie przetargiem

W przetargu wpłynęło 10 ofert i wszystkie zmieściły się w naszych szacunkach na realizację inwestycji. Najkorzystniejszą ofertę, na kwotę ok. 49,1 mln zł, złożyła firma Primost Południe. Przy wyborze wykonawcy braliśmy pod uwagę cenę (60 proc.), doświadczenie kierownika budowy (20 proc.) oraz deklarowany okres udzielonej gwarancji na całość inwestycji (20 proc).

Jednak rozstrzygnięcie przetargu wydłużyło się, bo od wyboru oferty odwołała się firma Intop Warszawa. Po tym, jak odwołanie zostało oddalone przez KIO, podpisaliśmy umowę z wybranym wykonawcą.

Gdzie powstanie nowy most

Nowa przeprawa powstanie obok istniejącego obiektu, zbudowanego w 1966 roku i będącego już w złym stanie technicznym. Most wybudujemy po lewej stronie obecnego, jadąc od Lublina w kierunku Łęcznej. Będzie szerszy od dotychczasowego, z jezdnią o szerokości 7 m, a po obu stronach powstaną ciągi pieszo-rowerowe o szerokości 2,9 m.

Zbudowane zostaną też ekrany akustyczne. Odcinek objęty inwestycją ma 455 metrów, przy czym sama długość mostu to ok. 100 m. Nowy obiekt będzie przystosowany do przenoszenia obciążeń do 50 ton.

Kiedy ruszą prace budowlane

Prace budowlane ruszą w sierpniu tego roku na podstawie wydanej przez Wojewodę Lubelskiego decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID). W pierwszym etapie będą to prace geodezyjne i inwentaryzacyjne, a także związane z organizacją zaplecza budowy. Następnie rozpoczną się roboty ziemne.

W trakcie prowadzonych prac kierowcy będą mogli korzystać z obecnego mostu, dzięki czemu utrudnienia drogowe ograniczone zostaną do niezbędnego minimum. Związane one będą m.in. z przejazdem ciężarówek na plac budowy. Prosimy kierowców o zachowanie ostrożności.

Stara przeprawa zostanie rozebrana po oddaniu do użytku nowego obiektu. Zakończenie prac planowane jest w 2025 roku.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.