Ważny temat? Prześlij newsa!

Wkrótce powstaną nowe połączenia Lublina z Nowym Jorkiem oraz Dublinem

Spotted Lublin

Polsko-litewski projekt „PORTAL” rozszerzy się o nowe miasta, a „wirtualne drzwi” połączą mieszkanki i mieszkańców różnych części świata. Wiosną do Lublina i Wilna dołączą dwie światowe metropolie – Nowy Jork oraz Dublin. – Od 2021 roku Lublin i Wilno są połączone Portalem. Instalacja daje możliwość poznawania nowych ludzi, jest miejscem dialogu i komunikacji, pozwala także […]

Portal na Placu Litewskim

Portal na Placu Litewskim | fot. Dominik Wąsik

Polsko-litewski projekt „PORTAL” rozszerzy się o nowe miasta, a „wirtualne drzwi” połączą mieszkanki i mieszkańców różnych części świata. Wiosną do Lublina i Wilna dołączą dwie światowe metropolie – Nowy Jork oraz Dublin.

– Od 2021 roku Lublin i Wilno są połączone Portalem. Instalacja daje możliwość poznawania nowych ludzi, jest miejscem dialogu i komunikacji, pozwala także na podejmowanie wspólnych inicjatyw. To swego rodzaju most wizualny łączący mieszkańców odległych miejsc i przedstawicieli różnych kultur. Cieszymy się, że do projektu dołączają kolejne miasta. Wkrótce przez lubelski Portal zajrzymy na nowojorski Manhattan oraz do Dublina – mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, Zastępczyni Prezydenta Miasta Lublin ds. Kultury, Sportu i Partycypacji.

Od kiedy nowe połączenia?

„PORTAL” to instalacja, która poprzez kamery i duży okrągły ekran przekazuje za pośrednictwem łącza internetowego obraz w czasie rzeczywistym między Lublinem i Wilnem. Dzięki kilkuletnim staraniom fundacji Benediktas Gylys wiosną do sieci portali dołączą dwa nowe miasta – Nowy Jork i Dublin.

Początkowo realizowane będą dwa równoległe połączenia: Nowy Jork — Dublin oraz Lublin — Wilno, a od lipca br. wszystkie cztery ośrodki połączą się razem w systemie rotacyjnym. W związku z tym od 11 kwietnia trwają prace serwisowe, które przygotują lubelski Portal do połączenia z nowymi miastami.

Kto jest pomysłodawcą projektu?

Pomysłodawcą projektu jest litewski artysta Benediktas Gylys, którego fundacja jest inicjatorem przedsięwzięcia. Po stronie polskiej operatorem inicjatywy są Ośrodek Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych „Rozdroża” oraz Miasto Lublin. Główną ideą projektu było stworzenie platformy komunikacji dla przechodniów, ale również dla instytucji i organizacji.

Gdzie znajdują się instalacje?

W Wilnie Portal znajduje się przed głównym dworcem kolejowym, natomiast w Lublinie w samym centrum miasta, pokazując obraz z lubelskiego deptaka oraz Placu Litewskiego.

W Nowym Jorku instalacja pojawi się w jednym z najbardziej reprezentacyjnych miejsc Manhattanu – Flatiron South Public Plaza na Broadwayu, Fifth Avenue i 23rd Street, obok słynnego Flatiron Building i zostanie zaprezentowana przez Flatiron NoMad Partnership we współpracy z nowojorskim Departamentem ds. programu artystycznego i transportu oraz Fundacją Simonsa.

Z kolei w Dublinie Portal zostanie zainstalowany naprzeciwko głównej ulicy stolicy, O’Connell Street i będzie ukazywał widok słynnego budynku The General Post Office oraz monumentu The Spire of Dublin. W Dublinie projekt realizuje Rada Miasta w ramach Europejskiej Stolicy Inteligentnej Turystyki 2024.

Dodaj opinię

Powiadomienia
Powiadom o

Dodając opinię akceptujesz regulamin. Administratorem Twoich danych osobowych jest Grupa Spotted Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

0 opinii
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Od 2016 roku piszemy o życiu mieszkańców Lublina. Jesteśmy zawsze z nimi: informujemy, interweniujemy, pomagamy. Każdego dnia dostarczamy czytelnikom informacje z naszego miasta i regionu. Wielokrotnie zdobyte przez nas newsy trafiły do ogólnopolskiej prasy, telewizji, radia i Internetu. Jesteśmy jednym z największych portali w Lublinie, który według wyników oglądalności Google Analytics, w marcu 2022 r. odwiedziło ponad 1,7 mln UU.

Pozostałe teksty autora

Najnowsze teksty

facebook instagram pinterest twitter youtube linkedin tiktok twitch search menu close arrow-left-short arrow-right-short arrow-right-long arrow-left-long arrow-down check check