Ważny temat? Prześlij newsa!

Wieża Trynitarska w Lublinie. Taras widokowy na Stare Miasto i deptak. Cennik, godziny otwarcia, bilety

Spotted Lublin

Lublin jest miastem, które było wielokrotnie trawione przez pożary i burzone przez ostrzały wrogich wojsk. Dlatego to, że Wieża Trynitarska to ważna wieża w Lublinie, która od około 200 lat nie zmieniła swojego wyglądu, już na samym starcie czyni ją obiektem wyjątkowym. Co mieści się na jej szczycie? Jaką historię kryją jej mury? Dowiesz się tego w niniejszym tekście, więc zapraszamy do dalszej lektury!

Widok na Wieżę Trynitarską

Wieża Trynitarska góruje nad całym Starym Miastem w Lublinie | fot. Dominik Wąsik

Spotted Lublin – Wiadomości Lublin
Dodaj anonimowo Na żywo Przejdź do strony

Wieża Trynitarska, najwyższy punkt wysokościowy Starego Miasta w Lublinie

Piękny widok od wschodu do zachodu! Z tarasu widokowego na ostatniej kondygnacji obiektu, rozpościera się malownicza panorama Lublina – licząca sobie 60 metrów Wieża Trynitarska jest najwyższym punktem wysokościowym starej części miasta. Na szczyt tego wyjątkowego obiektu prowadzi 207 schodków – drewniana konstrukcja wnętrza wieży jest unikalna w skali kraju i doskonale uzupełniona ekspozycjami w postaci rzeźb oraz grafik liczących sobie kilka wieków. Oprócz wspomnianego już punktu widokowego, na najwyższej kondygnacji znajduje się kawiarenka – w okolicy chyba nie ma lepszego miejsca na spędzenie romantycznych chwil przy kawie z ukochaną osobą.

Wieża Trynitarska - Lublin
Wejście do Wieży Trynitarskiej w Lublinie | fot. Dominik Wąsik

Waga miejska w Wieży Trynitarskiej

W dalszej części tekstu przedstawimy Wam historię tego obiektu – znajdzie się w niej smutny okres, w którego trakcie Wieża Trynitarska (podobnie jak zresztą znajdujący się niegdyś w jej sąsiedztwie kompleks jezuicki) niszczała i traciła na znaczeniu. Udało się jej jednak przetrwać ten okres, w przeciwieństwie do wielu innych znajdujących się nieopodal budowli. Dlaczego? Dzięki mądremu zarządzaniu! Na początku XIX wieku, w furcie wieży postanowiono umieścić wagę miejską. W czasach, w których wagi nie były tak szeroko dostępne, jak ma to miejsce dzisiaj, była ona źródłem dużych dochodów dla miejskiego budżetu, natomiast sama wieża stała się ważnym punktem spotkań dla mieszkańców Lublina.

Wieża trynitarska lublin – historia zamknięta w murach miejskich

Historia Wieży Trynitarskiej jest powiązana z obecnością zakonu jezuitów w Lublinie. W miejscu, w którym później została wzniesiona, znajdowała się furta murów miejskich, a od 1560 roku brama miejska. Nieopodal, poza murami miasta znajdował się kompleks zabudowań jezuickich. Brama miejska stała się więc bramą klasztorną, łączącą obie części Lublina. W 1693 roku, na wieży powstała dzwonnica z ogromnym dzwonem sprezentowanym przez mieszkańców Lublina. Pomimo tego, że ogromny pożar miasta, który miał miejsce w 1752 roku, oszczędził budynek, to i tak z biegiem kolejnych dekad zaczął on popadać w ruinę, co miało związek z rozwiązaniem zakonu jezuitów.

Wieża wraz z całym kompleksem klasztornym przeszła w ręce zakonu trynitarzy, którym zawdzięcza ona swoją nazwę. Nie mieli oni jednak funduszy, by utrzymać  pojezuicki kompleks, dlatego w 1814 roku rozpoczęto rozbiórkę niszczejących gmachów, a w ich miejscu powstał plac katedralny. Na szczęście wieża obok Archikatedry Lubelskiej jest jednym z tych budynków, które nie zostały rozebrane – gruntowna przebudowa wieży rozpoczęła się w 1819 roku, jej neogotycka szata jest dziełem Antonio Corazziego, wybitnego architekta włoskiego pochodzenia. Przebudowę ukończono w 1827 roku – od tego czasu wygląd wieży nie zmienił się znacząco. 

Wieża Trynitarska Lublin
Wieża Trynitarska widziana z okolic Starego Miasta w Lublinie | fot. Dominik Wąsik

Zwiedzanie Wieży Trynitarskiej, czyli co można zobaczyć?

Jak już wspomnieliśmy, wnętrze wieży kryje wiele ciekawostek – cały budynek jest wart odwiedzenia. Na uwagę zasługuje zarówno drewniane wnętrze obiektu, jak i zasoby (rzeźby, obrazy, sarkofagi, ikony, dzwony) znajdującego się w jej wnętrzu Muzeum Archidiecezjalnego Sztuki Religijnej, zwiedzanie najlepiej zakończyć podziwiając panoramę Starego Miasta przy filiżance kawy w kawiarni znajdującej się na szczycie wieży.

Wieża Trynitarska Lublin – zwiedzanie z przewodnikiem

Zwiedzanie Wieży Trynitarskiej z przewodnikiem jest możliwe – w tym celu najlepiej skontaktować się z Muzeum Archidiecezjalnym Sztuki Religijnej. Warto też śledzić wydarzenia kulturalne takie jak na przykład odbywająca się na początku lata Noc Kultury, w ramach której odbywają się spacery historyczne po najciekawszych zabytkach Lublina, do których z pewnością Wieża Trynitarska należy.

Wieża Trynitarska i Archikatedra Lubelska
Wieża Trynitarska znajduje się w sąsiedztwie Archikatedry Lubelskiej | fot. Dominik Wąsik

Koszt zwiedzania Wieży Trynitarskiej – ile wynosi?

Cena wstępu dla zwiedzających wynosi:

Jakie inne ciekawe miejsca warto zobaczyć w okolicy Wieży Trynitarskiej?

Ponieważ wieża trynitarska znajduje się w samym sercu Lublina, to odpowiedź na to pytanie powinna być co najmniej tak długa, jak lista jego zabytków. My jednak postanowiliśmy wymienić 5 tych, które znajdują się najbliżej, ponieważ zakładamy, że Wasze kolana mogą być nieco zmęczone po pokonaniu 207 schodków tego wyjątkowego obiektu. Z wieży trynitarskiej widoczny jest Park Bronowice oraz takie ciekawe miejsca, jak te pięć wymienionych:

Źródło: przewodnik turystyczny spottedlublin.pl

Spotted Lublin – Wiadomości Lublin

Ważny temat? Prześlij newsa!

Czekamy na Wasze informacje, zdjęcia i filmy.

Bądź na bieżąco z Lublinem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się w naszym mieście.
Najciekawsze wiadomości ze spottedlublin.pl znajdziesz w Google News!

Spotted Lublin – Wiadomości Lublin

Od 2016 roku piszemy o życiu mieszkańców Lublina. Jesteśmy zawsze z nimi: informujemy, interweniujemy, pomagamy. Każdego dnia dostarczamy czytelnikom informacje z naszego miasta i regionu. Wielokrotnie zdobyte przez nas newsy trafiły do ogólnopolskiej prasy, telewizji, radia i Internetu. Jesteśmy jednym z największych portali w Lublinie, który według wyników oglądalności Google Analytics, w marcu 2022 r. odwiedziło ponad 1,7 mln UU.

Pozostałe teksty autora

Dodaj opinię

Powiadomienia
Powiadom o

Nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając opinię akceptujesz regulamin. Administratorem Twoich danych osobowych jest Grupa Spotted Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

0 opinii
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Najnowsze teksty

facebook instagram pinterest twitter youtube linkedin tiktok twitch spotify website search menu close arrow-left-short arrow-right-short arrow-right-long arrow-left-long arrow-down check check