Wiemy, ile będzie kosztować projekt nowego stadionu żużlowego. Poznaliśmy ofertę

Lubelska Akademia Futbolu - wizualizacja
Lubelska Akademia Futbolu przy nowym stadionie żużlowym przy ul. Krochmalnej

Poznaliśmy ofertę, jaką złożyło konsorcjum firm, które jako jedyne zostało dopuszczone przez miasto do starań o kontrakt na zaprojektowanie nowego stadionu żużlowego. Kwota robi wrażenie.

Projekt nowego stadionu poznamy na początku 2024 r.

Konsorcjum, w skład którego wchodzą firmy Kavoo Invest z Poznania oraz Sybilski, Wesoły and Partners Constructions z Wrocławia, to jedyny wykonawca, który został dopuszczony do udziału w postępowaniu na zaprojektowanie nowego stadionu żużlowego w Lublinie.

Ratusz planował wydać na dokumentację projektową 7 mln 626 tys. zł. Na początku tygodnia poznaliśmy ofertę złożoną przez poznańsko-wrocławskie konsorcjum – 7 mln 442 tys. zł. To o niespełna 185 tys. zł mniej niż ratusz chciał wydać na ten cel.

„Złożona w postępowaniu oferta będzie teraz podlegać badaniu i analizie. Dopiero po zakończeniu tych czynności przez komisję przetargową podejmowane będą dalsze decyzje” – informuje Justyna Góźdź z biura prasowego Urzędu Miasta Lublin.

Na opracowanie pełnej dokumentacji miasto daje 18 miesięcy. To oznacza, że ostateczny projekt może być gotowy na początku 2024 r. Natomiast sama budowa powinna się zakończyć do końca 2026 r.

W tym czasie wyłoniona firma będzie zobowiązana w pierwszej kolejności do przedstawienia projektu koncepcyjnego, który zaadaptuje aktualną koncepcję samego budynku stadionu do nowych warunków przestrzennych przy ul. Krochmalnej wraz z „zagospodarowaniem obszaru nadrzecznego i przy zachowaniu jego walorów”.

W następnej kolejności projektant będzie musiał przedstawić rozwiązania w kompletnym wielobranżowym projekcie budowlanym i wykonawczym, uzupełnionym o odpowiednie decyzje środowiskowe, geotechniczne, hydrologiczne oraz pozostałe opracowania projektowo-kosztorysowe.

„Dopiero dysponując dostosowaną do wymogów federacji sportów motocrossowych dokumentacją projektową, będziemy mogli rozpocząć starania o pozwolenie na budowę” – mówi Justyna Góźdź.

Ile będzie kosztować nowy stadion żużlowy?

„Wraz z opracowaniem dokumentacji projektowej powstaną kosztorysy. Dopiero one wskażą wartość prac inwestycyjnych. Prognozowanie kwot bez aktualnych wyliczeń, w sytuacji tak dynamicznych zmian cen towarów i usług budowlanych oraz postępującej inflacji byłoby obarczone dużym błędem” – przyznaje Góźdź.

Wstępne koszty budowy mogą wynieść nawet 200 mln zł. Skąd ratusz planuje pozyskać na ten środki?

„Brane są pod uwagę różne możliwe scenariusze finansowania realizacji inwestycji poprzez pozyskanie dofinansowania m.in. z programów rządowych, z Ministerstwa Sportu, czy w formie partnerstwa publiczno-prywatnego. Decyzja dotycząca ostatecznego modelu finansowania budowy stadionu zapadnie na późniejszym etapie, po opracowaniu projektów obiektu” – dodaje Góźdź.

Mecze żużlowe i nie tylko

Nowy obiekt sportowy stanie na terenie pomiędzy rzeką Bystrzycą a ulicami Przeskok, Ciepłą i Krochmalną, na części terenów zajmowanych niegdyś przez Lubelski Klub Jeździecki. Podstawową funkcją obiektu ma być organizacja imprez sportowych dla dyscyplin motosportu takich jak: żużel, supercross, karting, drifting, freestyle motocross i miniżużel. Natomiast „funkcją uzupełniającą” mają być koncerty, widowiska artystyczne, zawody i pokazy konne, mecze siatkówki, piłki ręcznej, koszykówki, oraz wystawy i targi.

Widownia ma pomieścić od 17 do 20 tys. osób. Trybuna główna, czyli strefa przy starcie, ma mieć 1 – 2 tysiące miejsc. Tor żużlowy będzie miał długość 340 – 370 metrów. Cały obiekt ma być zadaszony całkowicie zadaszeniem pełnym zabezpieczającym przed „niekorzystnymi warunkami pogodowymi”. W projekcie przewidziano również montaż dwóch telebimów dla kibiców.

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. juz robia koncerty na arenie. po co kolejna miejscówka za ponad 200 bankiek?
    chociaz lepsze to niz galeria