Szpital Neuropsychiatryczny w Lublinie przygotowuje się do budowy Regionalnego Centrum Zdrowia Psychicznego Dzieci i Młodzieży. Poznaliśmy szczegóły wielomilionowej inwestycji, która ma pomóc w leczeniu zdrowia psychicznego.
Miliony na centrum zdrowia dla dzieci i młodzieży
Szpital Neuropsychiatryczny im. Prof. Mieczysława Kaczyńskiego w Lublinie w ostatnich dniach złożył wniosek o wydanie pozwolenia na budowę Regionalnego Centrum Zdrowia Psychicznego Dzieci i Młodzieży na terenie placówki przy ul. Abramowickiej. Będzie to nowy, kompleksowo wyposażony budynek, który powstanie do końca 2024 r.
„Co do pytań dotyczących pomieszczeń, powierzchni oraz liczby pięter aktualnie trwają prace projektowe, dlatego też wszelkie ostateczne informacje będą znane w momencie uzyskania pozwolenia na budowę/przebudowę remonty i modernizacje” – wyjaśnia dr Anna Kot, kierownik Działu Realizacji Projektów Szpitala Neuropsychiatrycznego w Lublinie.
Przypomnijmy, że pod koniec kwietnia br. zostało podpisane porozumienie pomiędzy Szpitalem Neuropsychiatrycznym a Kuratorium Oświaty w Lublinie. Na mocy tego dokumentu powstanie wspomniane centrum zdrowia psychicznego. Projekt jest realizowany dzięki funduszom europejskim, a kwota wsparcia wynosi ok. 17 mln euro.
W ramach projektu planowana jest budowa nowego pawilonu przy Szpitalu Neuropsychiatrycznym, w którym ulokowana zostanie poradnia psychologiczna dla dzieci i młodzieży, poradnia zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży, oddział dzienny dla dzieci i młodzieży (na 40 miejsc), oraz oddział psychiatryczny całodobowy dla dzieci i młodzieży.
„Przy Centrum funkcjonować będą Zespół Pierwszego Kontaktu, Regionalne Centrum Koordynacji z 24-godzinną infolinią, warsztaty terapeutyczne dla dzieci i młodzieży” – mówi dr Anna Kot.
Centrum zdrowia psychicznego będzie miało również swoje oddziały. Pierwszy z nich powstanie w Cholewiance (gmina Kazimierz Dolny), gdzie budynek będący własnością Szpitala Neuropsychiatrycznego zostanie przebudowany i rozbudowany na potrzeby poradni psychologicznej dla dzieci i młodzieży, poradni zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży, oddziału dziennego dla dzieci i młodzieży (na 30 miejsc).
Kolejny oddział zostanie utworzony przy Samodzielnym Publicznym Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Chełmie, w którym zgodnie z przyjętym założeniem, będzie zlokalizowana poradnia psychologiczna dla dzieci i młodzieży, poradnia zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży, oddział dziennego dla dzieci i młodzieży (na 10 miejsc).
Poradnia psychologiczna dla dzieci i młodzieży powstanie również przy Samodzielnym Publicznym Wojewódzkim Szpitalu Psychiatrycznym w Radecznicy oraz Wojewódzkim Szpitalu dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Suchowoli.
Dodaj swój komentarz