Wielki Piątek bez całowania krzyża, święcenie pokarmów poza kościołem

krzyż jezus chrystus
Zdjęcie ilustracyjne | fot. pixabay

Metropolita lubelski abp Stanisław Budzik wydał wytyczne na Wielki Tydzień. W tym roku bez obmywania nóg w Wielki Czwartek, bez całowania krzyża w Wielki Piątek, a święcenie pokarmów poza kościołem.

Wytyczne na Wielki Tydzień 2021

Od 27 marca do 9 kwietnia w kościołach obowiązuje limit 1 osoby na 20 m kw. przy zachowaniu odległości 1,5 m między wiernymi. Takie obostrzenia obowiązywać będą także podczas Wielkiego Tygodnia – najważniejszego czasu dla chrześcijan.

Bp Artur Miziński, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski, zachęca wiernych do uczestnictwa w liturgii Triduum Paschalnego, z zachowaniem wszystkich środków bezpieczeństwa i zasad sanitarno-epidemicznych.

Wielki Piątek bez całowania krzyża

Abp Stanisław Budzik, metropolita lubelski wydał wytyczne na Wielki Tydzień. Zaleciłby zrezygnować z tradycyjnego obrzędu obmywania nóg w Wielki Czwartek, a w Wielki Piątek krzyż niech całuje wyłącznie celebrans.

„Podczas Adoracji Krzyża przewodniczący oddaje cześć Krzyżowi przez pocałunek, pozostali przechodzą procesjonalnie przed Krzyżem i oddają mu cześć przez przyklęknięcie lub skłon” – czytamy w wytycznych abp Stanisława Budzika.

Wielka sobota – święcenie pokarmów

W Wielką Sobotę poświęcenie pokarmów odbyć się może wewnątrz kościołów z zachowaniem limitów lub na zewnątrz kościołów zgodnie z przepisami prawa i z zachowaniem dystansu. O czym pisaliśmy tu: Wielkanoc 2021. Jak będzie wyglądać święcenie pokarmów? Znamy wytyczne

Ponadto metropolita lubelski zaapelował do księży, by Ci umożliwili w Niedzielę Wielkanocną i w Poniedziałek w Oktawie Wielkanocy wiernym przyjęcie Komunii Świętej poza Mszą Świętą.

„W trosce o życie i zdrowie wiernych uczestniczących w życiu Kościoła, proszę wszystkich księży proboszczów o bardzo poważne podejście do obowiązujących zasad dotyczących liczby wiernych, którzy w jednym czasie mogą uczestniczyć w nabożeństwach” – zaapelował abp Budzik.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.