Wielki lej kondensacyjny w powiecie opolskim. Zobacz nagranie z bliska

Lej kondensacyjny nad Piotrawinem (powiat opolski) | fot. czytelnik Kuba

W środę na terenie powiatu opolskiego zaobserwować można było rzadko spotykane zjawisko pogodowe. Bywa ono spektakularne, ale jednocześnie bardzo groźne. Mowa tutaj o leju kondensacyjnym.

Niecodziennie zjawisko zostało zauważone w okolicach miejscowości Piotrawin (powiat opolski) w środę 17 czerwca około godz. 14.30. Czytelnik Kuba zaobserwował lej kondesacyjny. Był to przypadek zalążka trąby powietrznej, tzw. „funnel cloud”. Na szczęście nie sięgnął ziemi. Zjawisku towarzyszył dość silny wiatr.

Lej kondensacyjny to rotująca chmura w kształcie leja bądź rury, która tworzy się w wyniku kondensacji pary wodnej. W odróżnieniu od trąb powietrznych, lej kondensacyjny nie dotyka powierzchni ziemi. Jeśli występują cechy kontaktu wiru z powierzchnią ziemi, wtedy mówimy o trąbie powietrznej.

>>> Sprawdź również: Lej kondensacyjny nad Lublinem. Zobacz niezwykłe zdjęcia naszych Czytelników

NAGRANIE

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.