Wielka inwestycja Poczty Polskiej w Lublinie zakończona. Sorter za 50 mln zł przyspieszy obsługę przesyłek

Nowoczesny sorter w sortowni Poczty Polskiej w Lublinie
Nowoczesny sorter w sortowni Poczty Polskiej w Lublinie | fot. Katarzyna Link, LUW

Poczta Polska uruchomiła nowy sorter paczkowy w lubelskiej sortowni. To druga z trzech nowoczesnych maszyn do automatycznego sortowania przesyłek KEP (kurierskich, ekspresowych i paczkowych). Koszt sortera wraz z inwestycjami towarzyszącymi to niemal 50 mln zł.

Nowoczesny sorter paczkowy Poczty Polskiej w Lublinie

Nowoczesny sorter paczkowy został uruchomiony w obiekcie logistycznym Poczty Polskiej w Lublinie przy ul. Moritza 2. Lubelski sorter to drugie takie urządzenie oddane do użytku w tym roku. W maju uruchomiony został sorter w sortowni we Wrocławiu, a w trzecim kwartale br. planowane jest zakończenie montażu kolejnego sortera w Lisim Ogonie pod Bydgoszczą.

Sortownia Poczty Polskiej w Lublinie pełni istotną funkcję dla obsługi logistycznej klientów, obsługując w fazie nadawczej kilka tysięcy podmiotów m.in z branży e-commerce, sektora finansów publicznych, sieci sprzedaży stacjonarnej. Dziennie przez sortownię przechodzi około 300 tys. sztuk przesyłek kurierskich i listowych.

7 tysięcy przesyłek na godzinę

Urządzenie jest „szyte na miarę” i dostosowane do potrzeb użytkowych Poczty Polskiej, jak również wielkości oraz potencjału sortowni. Maszyna sortująca typu „Cross Belt” jest wyposażona w 3 podajniki ręczne, 1 teleskopowy, strefę kodowania ręcznego 2 stanowiska, 98 ześlizgów kierunkowych, 5 ześlizgów specjalnych, 48 ześlizgów pionowych oraz strefę podawania ręcznego małych przesyłek bezpośrednio na tace sortera (7 stanowisk). Długość całej pętli sortera wynosi 285 m, a jego wydajność operacyjna pozwoli na posortowanie ok. 7 tys. przesyłek na godzinę (z prędkością 2,5 m/s dla przesyłek standardowych).

Sorter posiada funkcjonalność wielostronnej automatycznej identyfikacji numerów nadania kodowanych we wszystkich standardowych oraz niestandardowych kodach jedno- oraz wielowymiarowych w połączeniu z danymi adresata, które są pozyskane z systemów nadawczych oraz dodatkowo funkcjonalność rozpoznawania adresu odbiorcy z użyciem OCR bezpośrednio z przesyłek lub etykiet na nich umieszczonych, stanowi wysoki potencjał dla dokładności operacji.

Zobacz także: Nowoczesny rentgen prześwietli przesyłki z Chin i krajów spoza UE. Urządzenie stanie w sortowni Poczty Polskiej w Lublinie

„Przyspiesza on rozdział oraz zminimalizuje udział opracowywania ręcznego. Innowacyjność tego rozwiązania jest unikalna w skali światowej i niespotykana w przypadku standardowych rozwiązań stosowanych przez konkurencyjnych operatorów” – podkreśla Krzysztof Falkowski, prezes Poczty Polskiej.

Koszt inwestycji zakupu i montażu nowego sortera w Lublinie pochłonął niemal 50 mln zł.

Nowy sorter w sortowni Poczty Polskiej w Lublinie
Nowy sorter w sortowni Poczty Polskiej w Lublinie | fot. Katarzyna Link, LUW

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.