Wielka i ważna inwestycja szykuje się na lubelskim dworcu. Umowa podpisana, poznaliśmy szczegóły

Bocznica PKP Intercity
Bocznica PKP Intercity | fot. PKP Intercity

PKP Intercity podpisało umowę na wykonanie dokumentacji projektowej dla przebudowy bocznicy kolejowej w Lublinie. Kontrakt opiewa na kwotę ponad 2,2 mln zł, a wykonawca na realizację zadania ma 12 miesięcy. Poznaliśmy szczegóły inwestycji.

PKP Intercity rozbuduje bocznicę kolejową w Lublinie

W październiku 2023 r. PKP Intercity ogłosił postępowanie przetargowe na wykonanie dokumentacji projektowej rozbudowy i przebudowy bocznicy kolejowej, zlokalizowanej w okolicach dworca Lublin Główny wraz z pełnieniem nadzoru autorskiego w trakcie realizacji prac budowlanych.

W ogłoszonym przetargu wpłynęło pięć ofert. Najniższą kwotę za wykonanie usługi zaproponowało konsorcjum firm Infrares z Warszawy oraz BDK z Lublina. W poniedziałek (11.03) została podpisana umowa na wykonanie dokumentacji, a jej wartość wynosi 2 274 270 zł.

Wykonawca ma teraz 12 miesięcy na wykonanie prac, których następstwem będzie ogłoszenie przetargu na roboty budowlane. Inwestycja zostanie zrealizowana w południowej części miasta Lublin, w dzielnicy Dziesiąta Stara, pomiędzy ulicami Krochmalną i Nowy Świat.

Plan rozbudowy bocznicy kolejowej w Lublinie
Plan rozbudowy bocznicy kolejowej w Lublinie | fot. PKP Intercity

W ramach inwestycji przebudowany zostanie układ torowy, powstanie m.in. hala utrzymania wraz z zapleczem administracyjno-warsztatowym, posterunek rewidencki, drogi technologiczne oraz sieć trakcyjna.

Jak przyznaje PKP IC, inwestycja pozytywnie wpłynie na warunki pracy oraz bezpieczeństwo na bocznicy. Renowacji ulegną zaplecza techniczno-magazynowe, jak również socjalne.

Nowe miejsca pracy

„Rozbudowa stacji postojowej jest bardzo ważnym projektem, ponieważ zoptymalizuje proces technologiczny oraz skróci czas obsługi utrzymaniowej naszego taboru. Nasza spółka, po sfinalizowaniu wszystkich prac, planuje zwiększyć zatrudnienie z 250 osób do 400” – wyjaśnia Tomasz Gontarz, wiceprezes PKP Intercity.

W przyszłości pracę w przebudowanej stacji może znaleźć część absolwentów Zespołu Szkół Transportowo-Komunikacyjnych w Lublinie. W ubiegłym roku przewoźnik podpisał z placówką umowę o współpracy m.in. w obszarze praktyk i zajęć teoretycznych.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.