Wieczorem i w nocy mogą przejść gwałtowne burze z silnymi opadami. Ostrzeżenie IMGW 29/30 sierpnia

Burza nad Lublinem
Burza nad Lublinem | fot. Krzysztof Jurkiewicz

Wieczorem oraz w nocy z 29 na 30 sierpnia synoptycy IMGW spodziewają się silnych burz we wschodniej połowie kraju. Warunki kinematyczne sprzyjać będą rozwojowi dobrze zorganizowanych układów wielokomórkowych, w które wbudowane będą liczne superkomórki burzowe – ostrzegają.

Burze z gradem w nocy z 29 na 30 sierpnia

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia meteorologiczne pierwszego i drugiego stopnia przed burzami z gradem, których należy spodziewać się wieczorem (29.09) oraz w nocy z wtorku na środę (29/30.08). W swoim komunikacie IMGW zaznacza, iż ze względu na dynamiczną sytuację dopuszcza się możliwość podniesienia na krańcach wschodnich stopnia ostrzeżenia na stopień 3 – najwyższy.

Prognoza burz IMGW na noc z wtorku na środę 29/30 sierpnia
Prognoza burz IMGW na noc z wtorku na środę 29/30 sierpnia | fot. IMGW

„Na krańcach wschodnich możliwy jest rozwój burz jedna po drugiej i przechodzeniu ich w krótkim czasie przez ten sam obszar, co prowadzić będzie do kumulacji sum opadów. Opady deszczu w trakcie burz będą miejscami ulewne, lokalnie około 55 mm. Dodatkowo padał będzie grad, którego średnica przy przechodzeniu superkomórek może dochodzić do 5 cm. Głównym zagrożeniem będą silne porywy wiatru do 90-100 km/h, a w nocy na wschodzie kraju lokalnie nawet powyżej 100 km/h. Nie można wykluczyć trąb powietrznych” – ostrzega IMGW.

IMGW ostrzega, że w obszarach występowania prognozowanych opadów burzowych, na mniejszych rzekach oraz w zlewniach zurbanizowanych, mogą wystąpić gwałtowne wzrosty poziomu wody i podtopienia. W zlewniach kontrolowanych, w przypadku wystąpienia szczególnie intensywnych opadów istnieje możliwość przekroczenia stanów ostrzegawczych, a punktowo i krótkotrwale także alarmowych.

Ostrzeżenia drugiego stopnia dla Lubelszczyzny. W nocy nadejdą burze z gradem

W nocy z wtorku na środę spodziewane są burze i silne opady deszczu. Będzie też bardzo mocno wiało. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie drugiego stopnia przed burzami z gradem dla całego obszaru województwa lubelskiego. Według meteorologów załamania pogody można się spodziewać we wtorek (29 sierpnia) około godz. 20.

Zobacz także: Układ burzowy training storms nad Lublinem. Błyskało się i grzmiało co kilkanaście sekund. W okolicy spadł grad

„Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć bardzo silne opady deszczu od 40 mm do 50 mm, oraz porywy wiatru do 110 km/h. Miejscami grad. Ze względu na dynamiczną sytuację przewiduje się możliwość podniesienia stopnia ostrzeżenia” – ostrzega IMGW.

Przed wyjściem z domu rekomenduje się sprawdzanie aktualnych danych radarowych, wskazujących lokalizację i kierunek przemieszczania się chmur burzowych, na terenie otwartym zachować szczególną ostrożność, zwłaszcza w pobliżu drzew i innych wysokich obiektów.

Zobacz aktualne ostrzeżenia pogodowe IMGW.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.