Więcej wojska na drogach. Ruszają największe od czasów zimnej wojny manewry sojusznicze. Szczegóły

Wzmożony ruch pojazdów wojskowych na drogach | fot. 18 Dywizja Zmechanizowana
Wzmożony ruch pojazdów wojskowych na drogach | fot. 18 Dywizja Zmechanizowana

W I połowie 2024 r. NATO przeprowadzi serię ćwiczeń pod wspólnym kryptonimem STEADFAST DEFENDER-24 (STDE-24). W ćwiczeniach, które odbędą się głównie  w Europie Środkowej, weźmie udział ok. 90 000 żołnierzy ze wszystkich państw NATO oraz Szwecji. Kluczowym  elementem STDE-24 będzie polskie ćwiczenie narodowe z udziałem sił zbrojnych innych państw DRAGON-24 (DR-24), które rozpocznie się już na przełomie lutego i marca.

Obrona i odstraszanie – największe manewry od lat

Ćwiczenia o nazwie STDE-24 i DR-24 mają charakter defensywny i nie są wymierzone w żadne konkretne państwo, ale mają na celu pokazanie gotowości do przeciwdziałania agresywnej polityce i prowokacyjnej aktywności Federacji Rosyjskiej. Planowanie tych ćwiczeń rozpoczęło się już w 2022 roku.

Ćwiczenie DR-24 będzie służyło jako test zdolności Sił Zbrojnych RP do odpowiedzi na potencjalny kryzys o charakterze wielowymiarowym, co przyczyni się do wzmocnienia potencjału odstraszania i obrony Sojuszu, jednocześnie demonstrując siłę i jedność Sojuszu.

IMG 1221
Błażej Łukaszewski/12 Brygada Zmechanizowana ze Szczecina

Dragon 24 – ilu żołnierzy weźmie udział w ćwiczeniach?

W ramach Ćwiczenia DR-24, weźmie udział około 20 000 żołnierzy i 3500 jednostek sprzętu z 8 państw NATO, z czego około 15 000 żołnierzy będzie stanowić Siły Zbrojne RP. Ci żołnierze zostaną poddani ocenie pod względem współpracy i wykonywania zadań bojowych na lądzie, w powietrzu i na morzu. Ponadto, oprócz działań militarnych w tych obszarach, przeprowadzone będą również działania w cyberprzestrzeni.

W tegorocznym przedsięwzięciu uczestniczyć będą także elementy obecnych w Polsce wojsk sojuszniczych, w tym natowskiej grupy bojowej eFP (enhanced Forward Presence). 
W DR-24 wezmą również udział elementy pozamilitarnej części systemu obronnego państwa od administracji samorządowej na szczeblu wojewódzkim, powiatowym i gminnym do administracji rządowej. 

pojazd wojskowy
fot. GDDKiA

Dwie fazy ćwiczeń – dwa odrębne scenariusze

W pierwszej fazie działania będą symulowane w warunkach kryzysowych, podczas gdy w drugiej fazie będą realizowane w ramach operacji obronnej. Żołnierze będą wykonywać zadania na terenie ośrodków szkolenia poligonowego oraz w terenie naturalnym. Kluczowymi elementami będą przekroczenie Wisły przez wojska sojusznicze oraz przemieszczenie Sił Szybkiego Reagowania NATO (VJTF), co będzie łącznikiem między DR-24 a ćwiczeniem BRILLIANT JUMP-24.

Z uwagi na to drugie, pojazdy kołowe i gąsiennicowe będą poruszały się po drogach publicznych na terenie kraju i naszego województwa.

Więcej na temat manewrów:

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.