W pierwszej połowie 2024 roku NATO planuje przeprowadzić szeroko zakrojone ćwiczenia o kryptonimie STEADFAST DEFENDER-24, w których weźmie udział około 90 000 żołnierzy z państw NATO i Szwecji. Celem tych manewrów będzie ocena zdolności Sojuszu do odstraszania i obrony, szczególnie w kontekście potencjalnych ataków na państwa NATO.
Tereny RP – jako miejsce przeprowadzenia ćwiczeń
W ramach ćwiczeń STDE-24 Polska będzie odgrywała rolę jednego z państw-gospodarzy i przyjmie na swoim terytorium znaczną liczbę żołnierzy i sprzętu sojuszników.
Trwające ćwiczenia STEADFAST DEFENDER-24, będą dobrą okazją do sprawdzenia możliwości Polskich Sił Zbrojnych. Kluczowym elementem STDE-24 będzie polskie ćwiczenie narodowe z udziałem sił zbrojnych innych państw DRAGON-24 (DR-24), które rozpocznie się już na przełomie lutego i marca.
Prezentacja potencjału i możliwości Sojuszu Północno Atlantyckiego
Steadfast Defender 2024 (STDE-24) oraz Defender 2024 (DR-24) to manewry o charakterze obronnym, nie skierowane przeciwko konkretnemu państwu. Służą one jako demonstracja zdolności przeciwdziałania agresywnej polityce i prowokacyjnej aktywności ze strony Federacji Rosyjskiej. Planowanie tych ćwiczeń rozpoczęło się już w 2022 roku.
Ćwiczenia w ramach STEADFAST DEFENDER 24, w tym ćwiczenia narodowe z udziałem sił zbrojnych innych państw, takie jak DRAGON-24 czy organizowane przez U.S. European Command ćwiczenie DEFENDER-24, stanowić będą największy pokaz zdolności obronnych Sojuszu i jego państw członkowskich od 1999 r., tj. od tzw. pierwszej fali rozszerzenia NATO, która objęła Polskę, Czechy i Węgry.
Kilka scenariuszy ćwiczeń. Obrona i sytuacja kryzysowa
Manewry zostaną podzielone na dwie fazy. W pierwszym etapie operacje będą prowadzone w warunkach sytuacji kryzysowej, natomiast w drugim etapie skoncentrują się na operacjach obronnych. Żołnierze będą realizować zadania zarówno na terenach szkoleniowych poligonów, jak i w trudnym do określenia terenie.
DRAGON 24 – 20 000 żołnierzy w akcji
W ćwiczeniu DR-24 zaangażowanych będzie łącznie ok. 20 000 żołnierzy i 3500 jednostek sprzętu z 10 państw NATO, w tym około 15 000 żołnierzy Sił Zbrojnych RP. Osoby te będą oceniane pod kątem zdolności do współpracy oraz wykonania zadań bojowych na lądzie, w powietrzu i na morzu. Dodatkowo, poza operacjami militarnymi we wspomnianych obszarach, przeprowadzone zostaną także działania wojsk w cyberprzestrzeni.
Pojazdy wojskowe na Polskich drogach
W czasie prowadzonych ćwiczeń obywatele będą mogli spotkać na swojej drodze przemieszczające się pojazdy wojskowe. Uprasza się o nierobienie zdjęć i publikowanie ich w internecie. Kluczowymi elementami zaplanowanych ćwiczeń będą przeprawa wojsk sojuszniczych przez Wisłę oraz przemieszczenie Sił Szybkiego Reagowania NATO (VJTF), które będzie elementem łączącym DR-24 z ćwiczeniem BRILLIANT JUMP-24.
Pojazdy kołowe, jak i gąsienicowe pojazdy wojskowe będą się przemieszczać po drogach publicznych na całym terytorium RP.
Dodaj swój komentarz