Więcej osób skorzysta z programu bezpłatnych leków. Ministerstwo przyjęło korzystne zmiany

Mateusz Morawiecki

13 lipca sejm przyjął korzystne zmiany w Programie Leki 75+. Do tej pory skorzystało z niego ok. 3 mln osób. Po zmianie program będzie dostępny dla ok. 16 mln osób, w tym dzieci i młodzieży oraz seniorów.

Darmowe leki dla dzieci, młodzieży do lat 18 i osób powyżej 65 roku życia

Sejm przyjął nowelizację ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych.

Istotne zmiany wprowadzone w ustawie zakładają rozszerzenie osób objętych dotychczasowym programem darmowych leków 75+ o dzieci do lat 18 oraz seniorów powyżej 65 lat.

Program, który wdrażamy, to program solidarności międzypokoleniowej. To właśnie wyraz troski o najmłodszych i seniorów. Nie byłoby to możliwe bez fundamentalnej zmiany budżetu państwa i zupełnie nowego podejścia do zdrowia – podkreślił premier Mateusz Morawiecki.

Rozszerzenie listy leków refundowanych z ponad 2 tys. do 4 tys. pozycji

Wraz z rozszerzeniem grupy wiekowej ministerstwo zapowiada niemal dwukrotne rozszerzenie listy pozycji leków objętych programem z ponad 2 tysięcy do 4 tysięcy. Według zapowiedzi resortu zdrowia zmiany programowe pozwolą objąć pomocą ponad 4 mln seniorów oraz ponad 7 mln dzieci.

Adam Niedzielski

Ustawa trafi teraz do senatu – zostanie wdrożona od 1 stycznia 2024 roku, ale przygotowujemy się do tego, żeby być gotowym na wrzesień – zapowiedział minister zdrowia Adam Niedzielski

Lista leków refundowanych ma powstać na drodze konsultacji z ekspertami. Resort chce umieścić na liście wszystkie leki refundowane

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.