O inwestycji w wertykulator pomyśleć powinny przede wszystkim osoby, które chcą cieszyć się pięknym, zdrowym i zadbanyam trawnikiem przez cały sezon. Regularne korzystanie z tego urządzenia może bowiem znacząco przedłużyć żywotność trawnika, a także poprawić jego wygląd.
Napowietrzanie gleby i nie tylko, czyli po to ci wertykulator
Wertykulator to urządzenie, które może znacząco poprawić stan trawnika. Sprawdza się nie tylko na dużych powierzchniach. To dobra inwestycja także to niewielkich lub średniej wielkości trawników, o które chce się naprawdę zadbać.
- Przede wszystkim wertykulator usuwa mech, filc (warstwę martwej darni utworzonej przez suche źdźbła trawy, gdzie łatwo mogą rozwijać się patogeny chorobotwórcze) oraz inne zanieczyszczenia i organiczne resztki, które gromadzą się na powierzchni gleby i mogą blokować dostęp powietrza, wody oraz składników odżywczych do korzeni trawy. Dzięki temu trawnik może lepiej oddychać i rosnąć.
- Usunięcie warstwy filcu pozwala wodzie i nawozom łatwiej wnikać do gleby. Tym samym zabiegi pielęgnacyjne stają się skuteczniejsze i przynoszą widoczne efekty. Gleba staje się bardziej przepuszczalna, co sprzyja głębszemu ukorzenianiu się trawy.
- Wertykulacja stymuluje trawę do intensywniejszego wzrostu poprzez tworzenie przestrzeni dla nowych źdźbeł. Dzięki temu trawnik staje się gęstszy i bardziej zielony.
- Wertykulator to urządzenie, które pomaga w minimalizowaniu ryzyka pojawienia się takich niebezpiecznych dla trawy chorób, jak pleśń śniegowa czy inne infekcje grzybowe (pojawiające się często w gęstych warstwach filcu).
Wertykulatory spalinowe kontra wertykulatory elektryczne?
Wybór między wertykulatorem spalinowym a elektrycznym to bardzo często kwestia indywidualnych preferencji. Warto jednak przy jego dokonywaniu wziąć pod uwagę wielkość trawnika, częstotliwość korzystania z urządzenia. W niektórych przypadkach lepszym rozwiązaniem może się bowiem okazać model spalinowy, w innych — elektryczny.
- Wertykulatory spalinowe zazwyczaj są mocniejsze i bardziej wydajne, co sprawia, że lepiej radzą sobie z dużymi trawnikami i trudniejszymi warunkami, takimi jak gęsty mech czy mocno zarośnięte trawniki. Ponadto są bardziej mobilne, bo nieograniczone przewodem zasilającym. Są jednak cięższe, manewrowanie nimi wymaga więcej energii. Są także głośniejsze i emitują spaliny, co może być uciążliwe dla użytkownika i otoczenia.
- Wertykulatory elektryczne są z kolei lżejsze i prostsze w obsłudze: wystarczy podłączyć je do gniazdka i są gotowe do pracy. Ponadto są zdecydowanie cichsze niż spalinowe, a także bardziej ekologiczne, ponieważ nie emitują spalin. Pracę nimi ogranicza jednak długość przewodu zasilającego, co może stanowić problem na większych działkach. Mają mniejszą moc niż spalinowe.
Co daje regularna wertykulacja?
Regularna wertykulacja sprawia, że trawnik wygląda na bardziej zadbany i zdrowy. Gęsta, zielona trawa jest nie tylko przyjemna dla oka, ale także bardziej odporna na zniszczenia. Wertykulacja pomaga trawnikowi szybciej się regenerować po intensywnym użytkowaniu, np. po letnich grillach, zabawach dzieci czy sportach, dzięki lepszemu ukorzenieniu i zdrowemu wzrostowi. Usunięcie filcu i rozluźnienie gleby umożliwia lepsze wchłanianie wody. Woda nie gromadzi się na powierzchni, lecz wnika głębiej, co zapobiega powstawaniu kałuż i sprzyja równomiernemu nawadnianiu trawnika. Przeprowadzanie wertykulacji wczesną wiosną pomaga przygotować trawnik do sezonu wegetacyjnego, zapewniając lepsze warunki do wzrostu trawy na początku roku. Taki zabieg warto wykonać także jesienią.
Dodaj swój komentarz