Wernisaż: Anna Beata Barańska. W świetle natury, cień człowieka

Anna Beata Barańska. W świetle natury, cień człowieka
fot. Materiał organizatora

Tematyka wystawy oscyluje wokół relacji człowieka z naturą i samej natury. Motyw ten przewija się w twórczości artystki od dawna, zarówno w jej pracach malarskich, jak i wideo i stanowi punkt wyjścia, który w procesie twórczym poddaje różnym zabiegom, tworząc obraz tego, co najsilniej na nią oddziałuje.

Anna Beata Barańska

Interesują ją aspekty determinizmu geograficznego oznaczającego zależność człowieka w swoim rozwoju od natury, jak i z drugiej strony prób całkowitego uniezależnienia, a nawet jej odrzucenia wpisujących się w nurt nihilizmu geograficznego. Prace, które budują ekspozycje, skupione są głównie wokół dwóch cykli: Close to nature, Far from nature.

Świat cechuje dualizm, kontrast i przeciwieństwa. Podobnie jest w relacji człowieka z naturą. Umiłowanie do natury może być zestawione z jej silną dewastacją. Większość ludzi czuje do niej przywiązanie i szacunek. Natura koi, zachwyca, ale też i przeraża w sytuacji ekstremalnych i katastrofalnych zjawisk przyrody, które w świecie współczesnym wynikają z ingerencji człowieka w środowisko naturalne.

Ukończyła studia na Wydziale Artystycznym Instytutu Sztuk Pięknych UMCS w Lublinie na kierunku malarstwo. Od 2006 roku pracuje na macierzystej uczelni, gdzie Prowadzi Pracownię Technologii i Technik Malarskich.

W 2016 uzyskała tytuł naukowy doktora sztuki, w dziedzinie sztuk plastycznych. Głównym obszarem jej artystycznych zainteresowań jest malarstwo, wideo oraz grafika. Praca „impulse – i’m pulse” znajduje się w Kolekcji Sztuki Współczesnej Narodowego Instytutu Audiowizualnego.

Brała udział w ponad 70 festiwalach, wystawach i projekcjach odbywających się poza granicami kraju i 60 w Polsce. Laureatka kilkunastu nagród i wyróżnień, krajowych i międzynarodowych.

Wernisaż: 15.02.2024 r. godz. 18:00 Galeria Wystaw Czasowych +1
Wystawa: Godz. WT – CZW 13:00 – 18:00, PT – NDZ 12:00 – 18:00
Wystawa niedostępna w poniedziałki (19.02., 26.02., 04.03., 11.03. 2024 )
Wystawa czynna do 17 marca 2024
Wstęp bezpłatny

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.