Wegańskie pączki z laktozą w składzie. Lidl pilnie wycofuje produkt ze sklepów i przeprasza klientów

Pączki wegańskie z laktozą w składzie były sprzedawane w Lidlu
Pączki wegańskie z laktozą w składzie były sprzedawane w Lidlu | fot. Paulina Kozłowska

Lidl Polska wycofuje ze sprzedaży wegańskie pączki, które jak się okazało, w swoim składzie posiadają laktozę, która nie jest składnikiem wegańskim. Klienci są wściekli na sieć, że taki produkt został w ogóle dopuszczony do sprzedaży.

Laktoza w wegańskich pączkach z Lidla

Od kilku dni pod postami sieci Lidl Polska na Facebooku pojawiały się pytania od internautów dotyczące pączków wegańskich, które były sprzedawane w sklepach Lidl, a dokładnie o ich skład. Mianowicie w składzie wegańskich pączków znalazła się laktoza (to rodzaj cukru występujący naturalnie w mleku m.in. krowim), która to jest składnikiem niewegańskim.

„Jedna sprawa to oszukiwanie społeczności wegan, dla których spożywanie produktów odzwierzęcych jest nieetyczne i niedopuszczalne, ale kolejna to jest to błędne umieszczenie informacji dla osób uczulonych na laktozę! Przecież informacja, że produkt jest wegański, daje poczucie bezpieczeństwa, że mogą sięgnąć po ten produkt, a nie zawsze jest możliwość sprawdzenia szczegółowego składu, gdyż pączki są umieszczone w opakowaniu zbiorczym, a nie pakowane osobno ze szczegółową adnotacją” – zwraca uwagę internautka.

Nie wszyscy ludzie są w stanie trawić laktozę w sposób efektywny. U osób, które mają niedobór laktazy, enzymu odpowiedzialnego za trawienie laktozy, spożywanie mleka i produktów mlecznych może prowadzić do objawów nietolerancji laktozy. Objawy te mogą obejmować wzdęcia, bóle brzucha, biegunkę i inne dolegliwości związane z przewodem pokarmowym.

Dlatego wielu wegan wybiera alternatywy roślinne, takie jak napój sojowy, migdałowy, kokosowy, orzechowy i inne, które nie wymagają eksploatacji zwierząt ani mają mniejszy negatywny wpływ na zdrowie i środowisko.

Lidl wycofuje pączki wegańskie

Na reakcję sieci Lidl Polska nie trzeba było długo czekać. Lidl przekazał we wtorek (06.02), że wycofuje ze swojej oferty produkt pn. pączek wegański z nadzieniem o smaku jagodowym, który był sprzedawany w cenie 2,59 zł/szt. we wszystkich sklepach sieci Lidl.

„Z uwagi na niespełnienie przez współpracującego z nami dostawcę standardów dotyczących żywności wegańskiej, a także wprowadzenie nas w błąd co do składu dostarczonego produktu, podjęliśmy decyzję o natychmiastowym wycofaniu ze sprzedaży pączków o smaku jagodowym” – czytamy w komunikacie sieci Lidl Polska.

I dodaje: „Bezpieczeństwo oraz zaufanie naszych klientów stanową dla nas najwyższą wartość. Aktualnie w tegorocznej ofercie nie mamy propozycji pączków dla wegan”.

Producentem tych pączków jest firma Unipol R Bajon s.k. z Biskupic.

Zobacz także: Tłusty Czwartek Lidl 2024. Cena pączków i donutów. Zobacz promocje

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.