Ważne zmiany w dowodach osobistych. Obowiązkowe odciski palców

odcisk palca
Zdjęcie ilustracyjne | fot. pixabay

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o dowodach osobistych i niektórych innych ustawach. Przygotowane rozwiązanie wprowadza do dowodu osobistego m.in. drugą cechę biometryczną, czyli odciski palców.

Odciski palców i podpis posiadacza na dowodzie osobistym

Projekt został przedłożony przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Jego celem jest dostosowanie prawa krajowego do przepisów unijnych, aby ograniczyć ryzyko fałszerstwa dokumentów oraz kradzieży tożsamości.

Rozporządzenie Unii Europejskiej nakłada na państwa członkowskie szereg obowiązków dotyczących niezbędnych zabezpieczeń w dokumentach tożsamości.

Najistotniejszą zmianą jest obowiązek wprowadzenia do dowodów osobistych drugiej cechy biometrycznej, czyli odcisków palców. Będą one pobierane przy składaniu wniosku o wydanie dowodu osobistego.

Zmieni się także zawartość jego warstwy graficznej – w odpowiednim miejscu zostanie podpis posiadacza dokumentu. Podpisu nie będzie w dowodach wydawanych dzieciom do 12. roku życia oraz w przypadku osób, które nie mogą złożyć podpisu.

Nowe dowody osobiste będą wydawane na 10 lat. W przypadku osób do 12. roku życia dowód będzie ważny 5 lat. Jeśli czasowo (np. z powodów medycznych) nie jest możliwe pobranie odcisków palców, to taki dokument będzie ważny rok.

Zmiany w dowodach osobistych od sierpnia 2021 roku

W związku z obowiązkiem zamieszczenia odcisków palców w dowodzie osobistym złożenie wniosku o wydanie dokumentu będzie możliwe tylko osobiście w urzędzie gminy. Droga elektroniczna jest możliwa tylko w przypadku składania dowodów dla dzieci poniżej 12. roku życia. 

Nowe przepisy wejdą w życie od 2 sierpnia 2021 roku. Wymiana dokumentów na nowe ma przebiegać płynnie, więc posiadacze dokumentów starego typu nie będą musieli wymieniać dowodów osobistych do czasu utraty ważności. 

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.