Waloryzacja programu 500 PLUS. Wartość świadczenia maleje z roku na rok

pieniądze portfel banknot 500 złotych
Zdjęcie ilustracyjne | fot. pixabay

Prawo i Sprawiedliwość szykuje zmiany w 500 PLUS. Wszystko wskazuje na to, że program 500 plus w końcu doczeka się waloryzacji. Świadczenie ma być wyższe.

Waloryzacja 500 PLUS dopiero w 2023 roku

Świadczenie wychowawcze Rodzina 500 PLUS otrzymywać mogą rodzice, opiekunowie prawni lub opiekunowie faktyczni dziecka. W ramach programu Rodzina 500 plus rodzinom z dziećmi na utrzymaniu przysługuje świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł na każde dziecko w wieku do ukończenia 18. roku życia.

Od początku trwania programu, czyli od kwietnia 2016 r. do końca roku 2020 do rodzin trafiło już 134,4 mld zł, a wsparciem objęto blisko 6,6 mln dzieci. Długi okres finansowania – trwający od narodzin dziecka aż po osiągnięcie przez niego pełnoletniości – powoduje, że rodzina może otrzymać w sumie aż 108 tys. zł wsparcia na jedno dziecko.

Rosnąca inflacja sprawia, że z roku na rok świadczenie 500 plus realnie warte jest coraz mniej. W założeniach programu 500 plus zapomniano o rewaloryzacji, którą objęte są np. emerytury. Z nieoficjalnych informacji „Wyborczej” wynika, że ma się to zmienić.

Rząd Prawa i Sprawiedliwości chce zachęcić obywateli do posiadania większej liczby dzieci, ponieważ obecna sytuacja demograficzna w Polsce nie napawa optymizmem. W 2020 roku zmarło 477 tys. Polaków, a urodziło się tylko 355 tys. To wróży w dalszej perspektywie m.in. katastrofę systemu emerytalnego.

W ramach tzw. „nowego ładu”, który ma zostać ogłoszony przez PiS na początku marca, planuje się m.in. waloryzację 500 plus. Zmiana miałaby wejść w życie od 2023 roku, akurat przed kolejnymi wyborami. Oprócz tego ma zostać powołany nowy urząd – Instytutu na rzecz Rodziny i Demografii. To właśnie Instytut ma zachęcać Polski do rodzenia dzieci.

„Pierwsza waloryzacja miałaby się odbyć w 2023 r., przed najbliższymi wyborami parlamentarnymi. Prawdopodobnie 500 plus byłoby podwyższane o wskaźnik inflacji. Ale jest też drugi pomysł – coroczne zwiększanie 500 plus o stałą kwotę (niezależnie od inflacji), tak jak to się teraz dzieje w przypadku podwyżek emerytury minimalnej” – pisze Wyborcza.

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.