Walka z barszczem Sosnowskiego w Lublinie. Niebezpieczna roślina usuwana z terenów miejskich

P1140105
Barszcz Sosnowskie przy jednej z ulic w Lublinie | fot. Straż Miejska

Barszcz Sosnowskiego to śmiertelnie niebezpieczna roślina. Barszcz Sosnowskiego często wyrasta na prywatnych działkach, których właściciele niekoniecznie zamierzają ją usuwać.

Barszcz Sosnowskiego to silnie trująca roślina, a kontakt z nią może zakończyć się śmiercią. Pojawia się znikąd i wygląda jak większość roślin. Osiąga wysokość nawet do 4-5 metrów. Ma rozłożyste liście i długie pędy z baldachami kwiatowymi. Barszcz Sosnowskiego kwitnie przez cały okres wakacji. Przecięcie, urwanie, ułamanie tej rośliny prowadzi do silnej reakcji alergiczno-oparzeniowej.

Barszcz Sosnowskiego jest rośliną szczególnie niebezpieczną w czasie upału. Pod wpływem światła słonecznego uwalnia toksyczne opady, które osiadając na skórze wystawionej na słońce powodują oparzenia I i II stopnia i blizny, w których pojawia się otwarta rana i pękające pęcherze.

Jeśli podejrzewamy, że nasza skóra mogła mieć kontakt z barszczem, powinniśmy jak najszybciej dokładnie umyć ją wodą z mydłem, a następnie okryć i nie wystawiać na działanie słońca przez kilka dni. Na suchą skórę można stosować kremy łagodzące, zawierające substancje antyalergiczne.

Usuwanie barszczu Sosnowskiego z terenów miejskich

Miasto Lublin prowadzi działania związane z usuwaniem ognisk niebezpiecznego barszczu Sosnowskiego. W ubiegłym roku w ten sposób zostało usuniętych około 40 ognisk barszczu z terenów miejskich, z tego najwięcej na Sławinku i w okolicach Zalewu Zemborzyckiego.

„W tym roku mieliśmy już ponad 50 potwierdzonych zgłoszeń. Metody przez nas stosowane są skuteczne, niemniej część miejsc się powtarza ze względu na rozsiewanie się barszczu Sosnowskiego z roślin, które nie zostały zniszczone na terenach osób prywatnych, firm i spółdzielni, mimo naszych licznych apeli” – mówi Hanna Pawlikowska, Miejski Architekt Zieleni.

W tym roku barszcz Sosnowskiego zlokalizowano w kilkudziesięciu miejscach na terenie Lublina, najwięcej w okolicach ul. Willowej, ul. Krężnickiej, ul. Pliszczyńskiej i ul. Poligonowej. Gdy napotkany barszcz Sosnowskiego rośnie na terenie miejskim lub nie jest pewne kto jest właścicielem terenu, należy skontaktować się ze Strażą Miejską, tel. 986.

W przypadku barszczu znajdującego się na terenie spółdzielni mieszkaniowych, należy zwrócić się do właściwej administracji. W sytuacji, gdy barszcz znajduje się na nieruchomości prywatnej, jego usunięcie należy do właściciela terenu.

„Ujawnione rośliny te sąsiadują lub sąsiadowały z terenami miejskimi, a miasto nie ma podstaw prawnych, aby wchodzić na tereny prywatne i usuwać barszcz. Taka sytuacja miała miejsce w zeszłym roku m.in. na ul. Sachsów, ul. Wądolnej czy ul. Willowej” – tłumaczy Hanna Pawlikowska.

Jak usunąć barszcz Sosnowskiego?

Samo skoszenie jest niewystarczające, gdyż roślina odrasta poprzez system korzeniowy. Konieczne jest najpierw opryskanie rośliny silnym herbicydem, następnie, po uaktywnieniu się środka chemicznego, ścięcie rośliny, a potem zakroplenie herbicydu, tym razem do ściętych łodyg. Po opryskaniu, na aktywne działanie środka chemicznego potrzeba co najmniej 24 godzin bezdeszczowej pogody, gdyż w przeciwnym przypadku zabieg jest nieskuteczny.

Nie wolno dopuścić do przekwitnięcia i rozsiania się nasion, których jedna roślina jest w stanie wyprodukować kilka tysięcy. Każdorazowo zlokalizowane skupiska barszczu są ogradzane taśmą, za którą przechodzenie, a szczególnie dotykanie roślin może być niebezpieczne. Wszystkie prace prowadzone są ze szczególną ostrożnością, najlepiej po zachodzie słońca lub w pochmurny dzień, gdyż olejek eteryczny produkowany przez rośliny może powodować bardzo groźne oparzenia. Również wdychanie w czasie upałów olejków barszczu może spowodować poparzenie układu oddechowego.

Barszcz Sosnowskiego 2
Barszcz Sosnowskiego na terenach miejskich | fot. UM Lublin
Barszcz Sosnowskiego 3
Barszcz Sosnowskiego na terenach miejskich | fot. UM Lublin

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.