W Stężycy otwarto najnowocześniejszą szklarnię na świecie do uprawy orchidei

orchids 3392819 1280
Zdjęcie ilustracyjne | fot. pixabay

W Stężycy otwarto jedną z najnowocześniejszych szklarni na świecie do uprawy orchidei. Wartość inwestycji, która była realizowana przez kilka lat, wyniosła ok. 52 mln euro.

W piątek w Stężycy (powiat rycki) nastąpiło oficjalne otwarcie jednych z najnowocześniejszych szklarni na świecie do uprawy orchidei. Jest to największa inwestycja w historii polskiego ogrodnictwa szklarniowego do produkcji kwiatów pod szkłem. W szklarniach produkowanych będzie ok. 5 mln sztuk rocznie najwyższej jakości orchidei z gatunku Phaeleonopsis.

Firma JMP Flowers posiada najwięcej odmian Phalaenopsis spośród wszystkich europejskich producentów. Wśród odmian znajdują się również te unikalne i niezwykle atrakcyjne, które można zaoferować, jako jedyny producent w Europie. W szklarniach o powierzchni 6,5 h uprawianych jest też 70 odmian róż, a na powierzchni 1,6 h anturium w 50 odmianach.

Tutaj otworzono także centrum badawczo-rozwojowe, które służy m.in. do badań nad innowacyjnymi metodami fenotypowania czy zarządzania uprawą roślin ozdobnych. Centrum wyposażone jest m.in. w sprzęt laboratoryjny, powstała też szklarnia testowa, w której prowadzone są badania nad nowymi odmianami orchidei bardziej odpornych na choroby.

JMP Flowers to firma rodzinna, powstała w 1977 r. Jest największym w Europie Środkowo-Wschodniej producentem orchidei Phalaenopsis, których uprawia ponad 350 odmian. Produkuje też róże i anturium. Firma zatrudnia 240 pracowników w Polsce.

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. Kwiaty ładne,godne pozazdroszczenia.Ale czy z okazji otwarcia najnowocześniejszej szklarni był pokropek?