W środę policjanci będą mogli zatrzymać kierowcom „kopciuchów” dowody rejestracyjne

smog policja spaliny kontrola
Policyjne działania ,,SMOG" - kontrola spalin | fot. Policja

W środę policjanci będą zatrzymywać kierowców aut, które mają uszkodzony układ wydechowy i emitują więcej spalin niż przewidują normy. Można stracić dowód rejestracyjny i zapłacić nawet 500 złotych mandatu.

W środę 19 lutego policjanci ruchu drogowego przeprowadzą działania kontrolno-prewencyjne o nazwie „SMOG”. Uczestniczyć będą w niej również lubelskie patrole policjantów Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie.

Akcja rozpocznie się o godzinie 6:00 rano i potrwa do godz. 22:00. Weźmie w niej udział około 5 tys. policjantów. Działania ukierunkowane będą na przeprowadzenie jak największej liczby badań emisji spalin pojazdów, wobec których istnieje uzasadnione przypuszczenie, że naruszają wymagania ochrony środowiska.

W tym celu policjanci będą korzystać z urządzeń kontrolno-pomiarowych tj. analizatorów spalin i dymomierzy. Warto przypomnieć, że policjant ma prawo skontrolować stan techniczny pojazdu, którym poruszamy się po drodze. Jeśli stwierdzą, że auto jest niesprawne – na przykład dlatego, ze emituje za dużo spalin – mają obowiązek zatrzymać dowód rejestracyjny.

Kierowca musi naprawić samochód i zgłosić się raz jeszcze na badania techniczne. Jazda takim niesprawnym autem jest też wykroczeniem. Zgodnie z taryfikatorem możemy zostać ukarani manatem od 20 do 500 złotych.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.