W poniedziałek superpełnia oraz całkowite zaćmienie Księżyca

Zdjęcie ilustracyjne | fot. pixabay

W poniedziałek nad ranem będziemy mogli zobaczyć całkowite zaćmienie Księżyca. W tym czasie Księżyc przybierze czerwoną barwę. Dodatkowo na ten sam dzień przypada tzw. superpełnia Księżyca.

Całkowite zaćmienie Księżyca rozpocznie się w poniedziałek 21 stycznia o godzinie 5:41 i potrwa aż do godziny 6:43. W trakcie zaćmienia księżyc przybierze czerwoną barwę. Wszystko dlatego, że w tym czasie Ziemia blokuje docieranie promieni słonecznych bezpośrednio do Księżyca. Jednakże dociera do niego światło załamywane przez naszą atmosferę. A to właśnie podczas przechodzenia przez atmosferę, skuteczniej filtrowane są krótsze, czyli niebieskie, fale światła od dłuższych, czyli czerwonych.

Na kuli ziemskiej zaćmienie Księżyca jest widoczne wszędzie, gdzie znajduje się on ponad horyzontem. Następne zaćmienie Księżyca, tym razem częściowe, będzie widoczne z Polski za około pół roku – 16 lipca 2019 r. Z kolei poprzednie całkowite zaćmienie Księżyca mieliśmy okazję oglądać 27 lipca 2018 r.

W poniedziałek 21 stycznie oprócz zaćmienia Księżyca, o godzinie 6:16 nastąpi również jego pełnia. Z kolei o godzinie 20:59 dojdzie do przejścia Księżyca przez perygeum, czyli najbliższy punkt jego orbity wokół Ziemi. Zbieżność tych dwóch sytuacji określana jest czasem jako superpełnia lub superksiężyc. Oznacza to, że satelita Ziemi jest wówczas nieco większy, niż w trakcie zwyczajnej pełni. Różnica pomiędzy jego skrajnymi, widocznymi rozmiarami (czyli kiedy znajduje się on w skrajnych punktach swojej orbity względem Ziemi) wynosi niemal 14 procent.

Przy okazji obserwacji zaćmienia Księżyca można w poniedziałek spróbować popatrzeć na koniunkcję dwóch jasnych planet: Wenus i Jowisza. Gdy Księżyc będzie zachodził, one w tym czasie będą widoczne bardzo nisko nad południowo-wschodnią częścią horyzontu. Odległość jaka dzieli Jowisza i Wenus na niebie będzie wynosić tylko 2 stopnie.

Źródło: PAP

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.