W nocy widać bardzo jasny punkt na niebie. Świeci intensywnym białym światłem. Wyjaśniamy co to jest

Jowisz nad Beskidem Żywieckim. Fot. Katarzyna Kaczmarczyk
Jowisz nad Beskidem Żywieckim. Fot. Katarzyna Kaczmarczyk

Ostatnimi tygodniami coraz większe zainteresowanie wzbudza tajemnicza „gwiazda”, która wyróżnia się na nocnym niebie wyjątkową jasnością. Niektórzy wypatrują w tym nawet zagrożenia. Czy jest się czego bać? W kosmosie aktualnie następuje tzw. „opozycja”. Wyjątkowe zjawisko naszego układu słonecznego.

Czym jest opozycja w astronomii?

Ze względu na to, że planety poruszają się po orbitach znajdują się w różnych konfiguracjach i odległościach od siebie podczas swojej podróży dookoła Słońca. Opozycją nazywamy sytuację, kiedy planeta zewnętrzna znajdzie się dokładnie naprzeciwko Słońca na niebie planety z której obserwujemy zjawisko. Z oczywistych względów najczęściej bierzemy pod uwagę Ziemię. Opozycji towarzyszy maksymalne zbliżenie się do siebie planet.

Doskonałe warunki, by zobaczy Jowisza na własne oczy!

Owym jasno świecącym obiektem okazuje się piąta planeta Układu Słonecznego zmierzająca do tegorocznej opozycji i nie stanowi żadnego zagrożenia. Mowa tu oczywiście o Jowiszu. Dnia 3 listopada Jowisz zbliży się do naszej planety na odległość około 595 milionów kilometrów i osiągnie jasność -2,76 magnitudo będąc czwartym pod względem jasności obiektem na niebie po Słońcu, Księżycu i Wenus.

Jowisz z widocznymi pasami chmur. Fot. Gwiezdny Przewodnik
Jowisz z widocznymi pasami chmur. Fot. Gwiezdny Przewodnik

Jowisza w opozycji będzie można obserwować już dziś w nocy z drugiego na trzeciego listopada 2023r. Dokładnie opozycja nastąpi 03.11.2023r o godzinie 6:02.

Kilka tygodni wyjątkowego nieba za sprawą Jowisza [zdjęcia]

Przegapiłeś/przegapiłaś obserwacje Jowisza, a może była zła pogoda? Nic straconego! Jowisz będzie doskonale widoczny jeszcze przez kilka następnych tygodni. Powodzenia i w obserwacjach!

Wielką Czerwoną Plamę - olbrzymi antycyklon (większy od Ziemi) szalejący na Jowiszu od co najmniej kilku stuleci. Fot. Gwiezdny Przewodnik.
Zdjęcie Jowisza ze słynną Wielką Czerwoną Plamą – olbrzymi antycyklon | fot. Gwiezdny Przewodnik

Zdjęcie Jowisza z 30 Października 2023 roku. Z lewej strony, tuż przy krawędzi planety widzimy księżyc Io rzucający cień na tarczę gazowego olbrzyma. To nic innego jak zaćmienie Słońca widziane na innej planecie.

Bliskość księżyca i jego cienia świadczy o zbliżającej się opozycji – patrzymy na planetę oświetloną niemal prostopadle. Po prawej stronie znadjuje się Ganimedes – największy księżyc w Układzie słonecznym. Co więcej na zdjęciu uchwycono też słynną Wielką Czerwoną Plamę – olbrzymi antycyklon (większy od Ziemi) szalejący na Jowiszu od co najmniej kilku stuleci.

Obserwacja Jowisza w opozycji. Gdzie na niebie znajduje się Jowisz?

Jowisz jest łatwy do zlokalizowania, gdyż wyróżnia się na niebie dużą jasnością. Jedynie rankiem można go pomylić z Gwiazdą Poranną, którą jest Wenus. Wtedy wystarczy pamiętać, że na wschodzie mamy Wenus, natomiast Jowisz będzie chylił się ku zachodowi. W razie wątpliwości można wspomóc się również aplikacją Stellarium.

"Rodzinka w komplecie" - Jowisz ze wszystkimi czterema ksieżycami galileluszowymi. Fot. Tymoteusz Kleszcz
„Rodzinka w komplecie” – Jowisz ze wszystkimi czterema ksieżycami galileluszowymi. Fot. Tymoteusz Kleszcz

Jowisz jest interesującym obiektem, doskonale widocznym gołym okiem, ale jego ciekawsze oblicze ujrzymy dopiero przez sprzęt optyczny. Już przez lornetkę powinniśmy dostrzec wokół olbrzyma cztery księżyce galileuszowe; Io, Europę, Ganimedesa i Kallisto. Natomiast większy sprzęt, taki jak teleskop pozwoli na oglądanie pasów chmur, Wielkiej Czerwonej Plamy oraz zjawisk z udziałem księżyców galileuszowych. Jest co podziwiać!

Ciekawostki z dziedziny astronomii dostarcza @Gwiezdny Przewodnik

Podpis autora artykułu

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.