W młodzieżowej przestrzeni Hej! powstał Książkowy Azyl

młodzież z książkami
Książkowy Azyl w Hej! | Fot. Miasto Lublin

To miejsce przy ul. Peowiaków 11, w którym młodzież może dzielić się książkami, wymieniać je, pozostawiać przeczytane powieści dla innych młodych czytelników oraz odkrywać zupełnie nowe tytuły. Inicjatywa to wspólna inicjatywa Miasta Lublin oraz Fundacji ExLegere.

Przestrzeń, w której każdy może odnaleźć siebie

– Zapraszam wszystkie osoby do współtworzenia biblioteczki młodzieżowej, a następnie do tworzenia kaligraficznych zakładek do książek. Biblioteczka powstaje w ramach akcji Książkowy Azyl, która cały czas się rozwija nie tylko w Lublinie, ale na terenie całego województwa. Jej celem jest zbieranie i dostarczanie książek, aby dać im drugie życie. To nie tylko redystrybucja, ale także budowanie silnej społeczności miłośników i miłośniczek literatury. Cieszę się, że przestrzeń dla młodzieży Hej! stanie się częścią działań popularyzujących i wspierających czytelnictwo i dziękuję za przekazanie regału z książkami, który mam nadzieję, wspólnie uzupełnimy o nowe tytuły – mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, Zastępczyni Prezydenta Miasta Lublin ds. Kultury, Sportu i Partycypacji, Pełnomocniczka Prezydenta ds. Europejskiej Stolicy Młodzieży Lublin 2023.

Marcin Bernacki, Prezes Fundacji ExLegere, Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, Zastępczyni Prezydenta Miasta Lublin ds. Kultury, Sportu i Partycypacji
Książkowy Azyl w Hej! | Fot. Miasto Lublin

Książkowy Azyl zaangażowany jest w proces zbierania, odbierania, katalogowania i przechowywania książek, które wkrótce będą mogły znaleźć nowych odbiorców. Poprzez organizację wydarzeń, klubów dyskusyjnych i innych inicjatyw, tworzone są przestrzenie, w których czytelnicy i czytelniczki mogą się spotykać. Teraz takie miejsce powstaje w Hej!

– W Książkowym Azylu staramy się tworzyć przestrzeń, w której każdy może odnaleźć coś dla siebie. Czytanie to nie tylko rozrywka, ale także nieoceniona nauka o świecie i o nas samych. Bardzo się cieszę, że dzięki naszej akcji możemy wspólnie odkrywać nowe książki i zanurzyć się w fascynującym świecie literatury – mówi Marcin Bernacki, Prezes Fundacji ExLegere.

Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, Zastępczyni Prezydenta Miasta Lublin ds. Kultury, Sportu i Partycypacji
Książkowy Azyl w Hej! | Fot. Miasto Lublin

Spotkanie inaugurujące i warsztaty z kaligrafii

W ramach spotkania inaugurującego akcję odbyły się również warsztaty z kaligrafii. Ich uczestnicy poznali uncjałę – wczesnośredniowieczny krój pisma oraz wykonali własne zakładki do książek. Wszelkie materiały były dostępne na miejscu, a każda osoba uczestnicząca w warsztatach mogła zabrać ze sobą wzorniki oraz wykonane przez siebie zakładki.

Fundacja ExLegere skupia się na redystrybucji książek, propagowaniu czytelnictwa i angażowaniu się w wydarzenia mające na celu rozwijanie pasji do literatury. Więcej informacji o akcji „Książkowy Azyl” można znaleźć na profilu fb.

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.