W mieście powstaną ogrody deszczowe. Wybrano lokalizacje

woda deszcz rośliny
Zdjęcie ilustracyjne | fot. pixabay

Poznaliśmy lokalizacje dla dwóch ogrodów deszczowych, które powstaną w ramach Zielonego Budżetu za kwotę 70 tys. złotych. W sumie mieszkańcy nadesłali ponad 40 propozycji.

Ogrody deszczowe w Lublinie

„Projekt „Ogrody deszczowe. Dobrze nawodnione miasto” ma szerzyć wśród mieszkańców Lublina wiedzę na temat zmian klimatu, zieleni miejskiej i gospodarowania wodą” – mówi Justyna Góźdź z biura prasowego Urzędu Miasta Lublin.

Z ponad 40 propozycji lokalizacji zgłoszonych przez ekspertów z Fundacji Sendzimira, Biura Miejskiego Architekta Zieleni oraz przedstawicieli Rad Dzielnic wybrano osiem, dla których zaprojektowane zostaną obiekty małej retencji.

„Będą to odpowiednio przygotowane nasadzenia roślin dobrze radzących sobie w wilgotnej glebie, zatrzymujące wodę w gruncie i gromadzące ją podczas intensywnych opadów. Wszystkie wybrane lokalizacje znajdują się w dostępnych i dobrze widocznych miejscach na działkach należących do miasta” – informuje Góźdź.

Na liście wybranych lokalizacji znajdują się:

  • ul. Wygon, w okolicy placu zabaw, Dzielnica Szerokie,
  • ul. Zawilcowa, w pobliżu schodów przy końcu ulicy, Dzielnica Kalinowszczyzna,
  • Plac Lecha Kaczyńskiego, w pobliżu Centrum Kultury, Dzielnica Śródmieście,
  • ul. Zamojska, w okolicy budynków o nr 33-37, Dzielnica Śródmieście,
  • Park im. Św. Jana Pawła II, w pobliżu altany, Dzielnica Czuby Południowe,
  • ul. Ochotnicza, pas trawników, Dzielnica Śródmieście,
  • ul. Obrońców Pokoju, pas trawników w pobliżu ul. Raabego, Dzielnica Śródmieście,
  • ul. Czwartaków, w pobliżu budynku nr 5, Dzielnica Wieniawa.

Z przygotowanych ośmiu projektów wybrane będą dwa, ich realizacja nastąpi na przełomie sierpnia i września. Tworzenie ogrodów przyjmie formę warsztatów z udziałem mieszkańców Lublina. W ramach projektu odbędą się również webinaria związane z tematami zmian klimatu, zieleni miejskiej oraz małej retencji i ogrodów deszczowych.

Projekt budowy ogrodów deszczowych jest realizowany w ramach Zielonego Budżetu przez Fundację Sendzimira z Warszawy, która otrzymała na ten cel dofinansowanie od Miasta Lublin 70 tysięcy złotych.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.