W marcu wyjątkowe kosmiczne zjawisko! „Diabelska kometa” widoczna na nocnym niebie

Diabelska Kometa nad lubelskim niebem
fot. Juan lacruz, Wikimedia Commons, CC-BY-SA-4.0

12P/Pons-Brooks jest kometą okresową z rodziny Halleya. Jest także jedną z najjaśniejszych znanych komet okresowych. Obiega Słońce po wydłużonej orbicie w czasie 71 lat, więc jest to jedyna okazja, żeby ją zobaczyć.

Droga komety po nocnym niebie

Komety wypatrujemy tuż po zachodzie Słońca nad zachodnim horyzontem. W marcu będzie wędrowała przez konstelacje Andromedy i Barana. Do obserwacji najlepiej użyć lornetki lub teleskopu. Kometa również pięknie prezentuje się na długo naświetlanych zdjęciach, ukazując swój okazały warkocz.

Tor lotu Diabelskiej Komety
Droga jaką przemierzy kometa w przestrzeni kosmicznej

Orbita komety

12P/Pons-Brooks dawała o sobie znać już w 2023 roku, kiedy była słabym obiektem widocznym wyłącznie przez teleskop. Wówczas wybuchała co jakiś czas, a wokół niej tworzyły się charakterystyczne rogi, przez co media okrzyknęły ją mianem diabelskiej komety. Średnicę jądra szacuje się na około 30 kilometrów, składa się głównie z lodu i pyłu.

Orbita Diabelskiej Komety
Orbita po jakiej porusza się Diabelska Kometa

Odkrywcą komety jest Jean-Louis Pons, który dokonał tego w lipcu 1812 roku. 71 lat później dostrzegł ją William Brooks, który udowodnił, że to ta sama kometa. Kolejna obserwacja miała miejsce w roku 1954.

Artykuł powstał z pomocą „Gwiezdnego Przewodnika” – naszego lokalnego entuzjasty nieba i gwiazd. Chcesz być na bieżąco z tym co dzieje się na niebie nad nami? Śledź jego social media:

FB: https://www.facebook.com/gwiezdnyprzewodnik

Instagram: https://www.instagram.com/gwiezdny_przewodnik

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.