Najnowsze ogłoszenia (spoty)
W Lublinie oficjalnie otwarto drugą stację ładowania samochodów elektrycznych. Znajduje się ona na podziemnym parkingu Ikei. Docelowo w naszym mieście mogłoby powstać nawet 200 takich ładowarek.
Na całym świecie, również w Polsce, widać rosnące zainteresowanie pojazdami elektrycznymi. Jednak dla wielu Polaków są tylko marzeniem. Na zakup nowego samochodu trzeba przeznaczyć ok. 150 tys. zł. Takie auto też ma swoje ograniczenia, mowa tu o zasięgu oraz możliwości jego naładowania.
Gdzie można „zatankować”?
W Lublinie funkcjonują już dwa miejsca, w których bezpłatnie możemy naładować swój samochód prądem. Pierwsza stacja ładowania powstała w Tarasach Zamkowych w 2015 r. Drugą oficjalnie otwarto 3 października na podziemnym parkingu sklepu Ikea Lublin i Skende Shopping.
Łącze o mocy 22kW umożliwia naładowanie akumulatorów samochodu nawet na 150 kilometrów w niespełna dwie godziny – w standardowym gniazdku ładowanie baterii do pełna trwa około sześciu godzi. Przy każdej z dwóch zamontowanych stacji mogą jednocześnie ładować się dwa samochody elektryczne, co daje możliwość jednoczesnego ładowania czterech aut.
Proces ładowania samochodu elektrycznego jest bardzo prosty i sprowadza się do podłączenia odpowiednio dostosowanego samochodu elektrycznego do punktu ładowania. W każdym ze słupków są dostępne dwa gniazda ładowania. Ładowanie można przerwać w każdej chwili i rozpocząć je na nowo w innej lokalizacji.
Eko-Lublin
Rynek samochodów elektrycznych jest młody, ale liczba pojazdów elektrycznych w Lublinie dynamicznie się zwiększa. Obecnie w mieście zarejestrowanych jest 201 pojazdów hybrydowych i 84 elektrycznych. Do tego należy doliczyć 69 trolejbusów należących do Zarządu Transportu Miejskiego.
Przypomnijmy, że przejazd samochodem elektrycznym kosztuje około 7 gr za kilometr, czyli 7 zł za 100 km. W przypadku takiego samego pojazdu, ale wyposażonego w napęd spalinowy, cena ta rośnie pięciokrotnie.
Więcej ładowarek
Władze miasta już myślą o stworzeniu sieci ładowarek w całym mieście. – Prezydent Lublina podpisał list intencyjny w sprawie rozwoju elektromobilności w mieście. Na ten moment mogą za darmo parkować w strefie płatnego parkowania – mówi Beata Jędrzejewska-Kozłowska z Biura Zarządzania Energią UM Lublin.
Docelowo w naszym mieście mogłoby powstać nawet 200 takich ładowarek.
Dodaj opinię